Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konec čekání na dobití baterky. Nové baterie do elektroaut se nabijí již za 10 minut

Ilustrační foto: Depositphotos

Zatímco autům se spalovacím motorem stačí jen dodat tekutiny a znovu je možné vyrazit na cestu, elektromobily mají tu nevýhodu, že se musí čekat na dobití baterky. To je jedna z častých výtek, kvůli které mnozí nad koupí ekologičtější varianty automobilu ani nepřemýšlejí. Nové prototypy baterek jsou však schopny dosáhnout plného nabití už za 10 minut, jak informoval server Interesting Engineering.

Americká společnost Enovix, která se zabývá výrobou a návrhy baterií, přišla s revoluční novinkou – lithiovo-iontovou baterií do elektromobilu, která se dokáže nabít z 0 % na 80 % za 5,2 minuty a na téměř 100 % za méně než 10 minut.

Společnost zdůrazňuje, že právě dosažení rychlejší doby nabití by mohlo urychlit rozšíření elektromobilů ke spotřebitelům a rychleji tak přesedlat na ekologičtější varianty vozidel. Možnost delšího dojezdu a rychlonabíjení by totiž pomohla elektrickým autům konkurovat přednostem, které mají auta se spalovacími motory.

Baterie navíc dlouho vydrží, její články si po tisíci cyklech uchovaly 93 % kapacitu. „Naše jedinečná architektura umožňuje vytvořit baterii, která se nejen nabije za méně než 10 minut, ale také si zachová vysokou životnost cyklu,“ popsal pro web Interestingeng Engineering Ashok Lahiri, spoluzakladatel a technický ředitel společnosti Enovix. Baterie by tak mohly podle odhadů vydržet déle než 10 let.

Zdroj: interestingengineering.com, pv-magazine.usa.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Co dělá mozek, když člověk umírá? Dotyčný zažívá halucinace nebo sní

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Nové dalekohledy mají zaznamenat mimozemský život

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…