Naše elektronika by mohla být v budoucnu napájena baterií z mořské soli, levnější a ekologičtější variantou klasické lithiové baterie. Vědci totiž sestrojili novou baterii se čtyřnásobnou kapacitou skladování energie oproti lithiu, píše server Euro News.
Baterie je vyrobena ze sodíku a síry, typu roztavené soli, kterou lze získat z mořské vody. Jedná se o levnou a k přírodě šetrnou variantu.
Podle vedoucího výzkumníka Dr. Shenlonga Zhao z univerzity v Sydney by mohlo jít o průlomový vynález v oblasti obnovitelné energie. „Naše sodíková baterie má potenciál výrazně snížit náklady a zároveň poskytuje čtyřikrát větší úložnou kapacitu než lithiová,“ uvedl.
Vzhledem k neustálému oteplování je pro nás zkrátka nutné přejít na obnovitelné zdroje energie, jako je vítr a slunce. Ale obnovitelné zdroje nejsou vždy tak konzistentní jako jiné, což znamená, že potřebujeme baterie, které zvládnou uložit získanou energii pro pozdější použití.
Baterie s roztavenou solí nejsou novým konceptem. Existují již 50 let, ale dlouho byly považovány za podřadnou alternativu s krátkým energetickým životním cyklem.
Nově vyvinutá baterie na principu roztavené soli je ale jiná. Vědci upravili elektrody, aby posílili reaktivitu síry, což je klíčový prvek, který ovlivňuje skladovací kapacitu baterie. Výsledek ukázal, že baterie mají nyní mnohem vyšší kapacitu a delší životnost při pokojové teplotě.
A co dál? Vědci svůj objev nyní plánují vylepšit a představit investorům i veřejnosti.
Zdroj: Euro News
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče
Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…