Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kojenci krmení pouze mateřským mlékem jsou zdravější

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Nová studie potvrdila, že děti krmené do svých šesti měsíců pouze mateřským mlékem bývají méně často nemocné. Maminky, které se rozhodnou děti v prvním půlroce jejich života výhradně kojit, dělají pro své potomky zřejmě to nejlepší.

Doporučuje to i Světová zdravotnická organizace, podle níž by měly prvního půl roku matky krmit dítě výhradně mateřským mlékem. V kojení je pak ideální pokračovat až do dvou let. „Děti, které byly déle výlučně kojené, to znamená bez přídavku náhrad mateřského mléka, měly nižší výskyt zánětů hrdla, zánětů středního ucha a méně často byly nastydlé,“ řekla pro Český rozhlas Eva Kudlová z ústavu hygieny a epidemiologie.

Studie uvádí, že se takovéto děti stravují lépe i v pozdějším věku. Mají větší spotřebu vody a zeleniny, na druhou stranu méně konzumují například slazené nápoje. Mateřské mléko chrání podle lékařky Anny Mydlilové z Národního laktačního centra dítě před obezitou a rakovinou, může také zvyšovat jeho inteligenci a schopnost učení. „Bylo prokázáno, že IQ u dětí kojených se zvyšuje zhruba o šest až osm bodů, a neprojevuje se to jenom v době dětství,“ uvedla pro Český rozhlas Mydlilová.

Zdroj: rozhlas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Možnost „nahoře bez“ platí v německých bazénech nově i pro ženy

Objev v Moravském krasu. Nachází se tam další dosud nepoznané stovky metrů chodeb a jeskyně

Poklad z druhohor. Vymřelá planeta ožila dřív, než si vědci mysleli

Indové přestanou při rituálech používat živé slony. Nahradí je mechanické stroje

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…