Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kojenci krmení pouze mateřským mlékem jsou zdravější

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Nová studie potvrdila, že děti krmené do svých šesti měsíců pouze mateřským mlékem bývají méně často nemocné. Maminky, které se rozhodnou děti v prvním půlroce jejich života výhradně kojit, dělají pro své potomky zřejmě to nejlepší.

Doporučuje to i Světová zdravotnická organizace, podle níž by měly prvního půl roku matky krmit dítě výhradně mateřským mlékem. V kojení je pak ideální pokračovat až do dvou let. „Děti, které byly déle výlučně kojené, to znamená bez přídavku náhrad mateřského mléka, měly nižší výskyt zánětů hrdla, zánětů středního ucha a méně často byly nastydlé,“ řekla pro Český rozhlas Eva Kudlová z ústavu hygieny a epidemiologie.

Studie uvádí, že se takovéto děti stravují lépe i v pozdějším věku. Mají větší spotřebu vody a zeleniny, na druhou stranu méně konzumují například slazené nápoje. Mateřské mléko chrání podle lékařky Anny Mydlilové z Národního laktačního centra dítě před obezitou a rakovinou, může také zvyšovat jeho inteligenci a schopnost učení. „Bylo prokázáno, že IQ u dětí kojených se zvyšuje zhruba o šest až osm bodů, a neprojevuje se to jenom v době dětství,“ uvedla pro Český rozhlas Mydlilová.

Zdroj: rozhlas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak vyzrát na virus? Češi vyvinuli první nanovlákenný respirátor FFP3 na světě

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.