Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kočka divoká žije. Poprvé po sto letech se objevila na Dobříšsku

Kočka divoká evropská. Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

V Česku se podařilo poprvé po sto letech zdokumentovat výskyt kočky divoké na Dobříšsku. Jedná se o skrytě žijící druh šelmy, který bývá poměrně náročné zaznamenat. V této oblasti byla kočka považována za vyhubenou. Jedná se tedy o velký úspěch.

Kočku divokou bychom v naší přírodě hledali především v listnatých a smíšených lesích v pahorkatinách a vrchovinách. Zdroj fotografie: Šelmy.cz

 „O výskytu kočky divoké u nás víme díky záznamům z fotopastí, používaným k monitoringu velkých šelem, zejména rysa ostrovida. Ty prokázaly její pohyb na česko-slovenském pomezí v oblasti Bílých Karpat a Javorníků, ale také na Šumavě nebo v Doupovských horách,“ přiblížil problematiku zoolog Martin Duľa z Hnutí DUHA Olomouc a Ústavu ekologie lesa Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. „Nález na Dobříšsku potvrzuje naše domněnky, že kočka divoká se na území Čech a Moravy po delším období vrací a nachází zde vhodný biotop,“ dodal.

Kočka divoká patří mezi nejvzácnější druhy naší fauny. Zdroj fotografie: Šelmy.cz

Podle existujících záznamů byla kočka divoká na Dobříšsku běžně lovena ještě v polovině 18. století. Zastřelenou kočku divokou zmiňují tamní archivy naposledy v roce 1914. Jednalo se však o jedince vypuštěného z lidského chovu. Nejnovější informace je tedy do značné míry revoluční a příznivá. Poukazuje totiž na to, že v dané oblasti kočka divoká přežila.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejnovější telefon Nokia si můžete opravit sami

Policie v Peru našla více než 600 let starou vykopávku. Vezl ji kurýr

Vystřelování měsíčního prachu do vesmíru by mohlo zastavit globální oteplování

Vraťte se k jedné z nejoblíbenějších budovatelských her Pharaoh v nové předělávce

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…