Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kočka divoká žije. Poprvé po sto letech se objevila na Dobříšsku

Kočka divoká evropská. Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

V Česku se podařilo poprvé po sto letech zdokumentovat výskyt kočky divoké na Dobříšsku. Jedná se o skrytě žijící druh šelmy, který bývá poměrně náročné zaznamenat. V této oblasti byla kočka považována za vyhubenou. Jedná se tedy o velký úspěch.

Kočku divokou bychom v naší přírodě hledali především v listnatých a smíšených lesích v pahorkatinách a vrchovinách. Zdroj fotografie: Šelmy.cz

 „O výskytu kočky divoké u nás víme díky záznamům z fotopastí, používaným k monitoringu velkých šelem, zejména rysa ostrovida. Ty prokázaly její pohyb na česko-slovenském pomezí v oblasti Bílých Karpat a Javorníků, ale také na Šumavě nebo v Doupovských horách,“ přiblížil problematiku zoolog Martin Duľa z Hnutí DUHA Olomouc a Ústavu ekologie lesa Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. „Nález na Dobříšsku potvrzuje naše domněnky, že kočka divoká se na území Čech a Moravy po delším období vrací a nachází zde vhodný biotop,“ dodal.

Kočka divoká patří mezi nejvzácnější druhy naší fauny. Zdroj fotografie: Šelmy.cz

Podle existujících záznamů byla kočka divoká na Dobříšsku běžně lovena ještě v polovině 18. století. Zastřelenou kočku divokou zmiňují tamní archivy naposledy v roce 1914. Jednalo se však o jedince vypuštěného z lidského chovu. Nejnovější informace je tedy do značné míry revoluční a příznivá. Poukazuje totiž na to, že v dané oblasti kočka divoká přežila.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost