V Česku se podařilo poprvé po sto letech zdokumentovat výskyt kočky divoké na Dobříšsku. Jedná se o skrytě žijící druh šelmy, který bývá poměrně náročné zaznamenat. V této oblasti byla kočka považována za vyhubenou. Jedná se tedy o velký úspěch.
„O výskytu kočky divoké u nás víme díky záznamům z fotopastí, používaným k monitoringu velkých šelem, zejména rysa ostrovida. Ty prokázaly její pohyb na česko-slovenském pomezí v oblasti Bílých Karpat a Javorníků, ale také na Šumavě nebo v Doupovských horách,“ přiblížil problematiku zoolog Martin Duľa z Hnutí DUHA Olomouc a Ústavu ekologie lesa Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. „Nález na Dobříšsku potvrzuje naše domněnky, že kočka divoká se na území Čech a Moravy po delším období vrací a nachází zde vhodný biotop,“ dodal.
Podle existujících záznamů byla kočka divoká na Dobříšsku běžně lovena ještě v polovině 18. století. Zastřelenou kočku divokou zmiňují tamní archivy naposledy v roce 1914. Jednalo se však o jedince vypuštěného z lidského chovu. Nejnovější informace je tedy do značné míry revoluční a příznivá. Poukazuje totiž na to, že v dané oblasti kočka divoká přežila.
Více než herečka. Se Simonou Babčákovou o meditaci, sebepřijetí a improvizaci v životě
Přečtěte si rozhovor s herečkou Simonou Babčákovou.