Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Knihy nabírají druhý dech. České projekty je vrací zpátky do hry

3 minuty radosti
Foto: Reknihy

Reknihy a Knihobot jsou mezi vášnivými čtenáři již známými pojmy. Oba ryze české projekty vrací knihy zpět do oběhu. Nově se služby rozšíří i na Slovensko. Nabídka literatury z druhé ruky bude tedy opravdu bohatá.

Zakladatelé Knihobotu – Dominik Gazdoš, Pavel Pekař, David Gazdoš. Foto: Knihobot

Udělat jednu fotku knih, předat je kurýrovi a pak už jen čekat na peníze, které vydělají při prodeji. Od konce října mají tuto možnost také na Slovensku, kam nově začali jezdit kurýři českého knižního secondhandu Knihobot. Služba pro Slováky funguje na stejné bázi jako v Česku. „Už od našich začátků máme nezanedbatelnou část objednávek ze Slovenska, aniž bychom se o to jakkoli snažili. Naši slovenští zákazníci navíc dlouhodobě projevují zájem přes Knihobot knihy i prodávat, protože podobná služba u nich zatím neexistuje,” uvedl Dominik Gazdoš, zakladatel Knihobotu.

Foto: Knihobot

O knihy z druhé ruky je velký zájem nejen co se týká prodeje. Za dva a půl roku své existence našlo udržitelné knihkupectví Reknihy nový domov více než 50 tisícům již přečtených knih. Pro letošní Vánoce si projekt vytyčil ambiciózní cíl. Plánuje zbourat tabu ohledně vánočních dárků z druhé ruky. Reknihy chtějí lidem ukázat, že ani dárek pod stromeček nemusí zatěžovat planetu. „Zboží z druhé ruky si čím dál častěji razí cesty do našich domácností. Ať už se jedná o nábytek, oblečení, nebo právě knihy. O Vánocích je však situace jiná a lidé jsou stále ještě ve většině případů přesvědčení, že dárky musí být nové. Již dlouho jsou tak Vánoce spíše svátky spotřeby a konzumu. To chceme v Reknihách změnit. Věřím, že zvládneme čtenářům ukázat, jakou radost je možné udělat dárkem, který ocení i naše planeta,“ přiblížil hlavní cíl CEO a zakladatel Reknih Tadeáš Kula. 

Zdroj: Reknihy

Zaměstnanci Reknih prodávané výtisky pečlivě vybírají. „Za každou publikaci se můžu osobně zaručit, že je v perfektním stavu. Zkuste si také představit, že přečtená kniha má vždy svůj vlastní příběh. Někdy i víc než jen jeden. A teď nemyslím ten v textu. Myslím si, že právě takové příběhy mohou mnohdy udělat o Vánocích tu největší radost,“ doplnil Kula. V některých případech podle něj ani není poznat, že knihy již někdo četl. Často se navíc dají zakoupit až s 80 procentní slevou oproti původní ceně v knihkupectví. Takový dárek potom potěší několikrát – kromě obdarovaného také peněženku darujícího, ale hlavně naši planetu. S každou stovkou knih, která se dostane znovu do oběhu, je totiž ušetřen jeden strom a až 30 tisíc litrů vody.

Zdroj: Reknihy, Knihobot

Související články

Zaručeně zlepší den

Víme, které město je nejlepší pro život

Máte se na co těšit? Pak vám čas utíká rychleji, zjistili vědci

Nová léčba může zvrátit plešatost u mužů

Hladovění může pomoci proti nádorovým buňkám

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…