Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Knihovně roku se daří sdružovat lidi všech věkových kategorií

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Tři nejlepší knihovny v České republice ocenily na začátku října ministerstvo kultury a Svaz knihovníků a informačních pracovníků. V kategorii základní knihovna zvítězila Městská knihovna Hroznětín, v kategorii informační počin Městská knihovna Třinec a v kategorii městských knihoven bodovala Knihovna města Olomouce. Knihovny v Česku poslední roky výrazně zlepšují sví technické vybavení, přicházejí s elektronickými katalogy a půjčováním e-knih.

Hroznětínská knihovna z Karlovarského kraje si titul Knihovna roku odnesla za mimořádný přínos k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb a za dlouhodobé zásluhy o rozvoj knihovnictví. Letos o titul bojovalo třináct knihoven, ale porotu zaujala nejvíce ta z Hroznětína. Porota na ni ocenila především poskytování široké škály služeb místní komunitě a spolupráci se spolky.

„Bohatá nabídka akcí, jimiž se knihovna podílí na kulturním a společenském životě obce, převyšuje běžný standard a přivádí do knihovny všechny věkové kategorie obyvatel. Vynikající spolupráce s vedením obce, občanskými sdruženími a spolky i jednotlivci dělá z knihovny oblíbené místo setkávání i skutečné kulturní a komunitní centrum obce,“ vysvětlila své rozhodnutí na předávání cen porota.

Ve druhé kategorii porota ocenila Městskou knihovnu v Třinci a vyzdvihla, že knihovna podporuje čtenářství formou kritického myšlení a také zapojuje děti a mládež do života tamní komunity. Knihovna se navíc může pochlubit nejen velkou nabídkou knih, ale také galerií či literární kavárnou, jež zpříjemňuje návštěvy tamních obyvatel. S institucí navázal spolupráci i Kabinet informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, jež pomáhá s inovací knihovnických služeb.

Zdroj: ČTK

Související články

Z domova

Pražská „chobotnice“ bude možná zrealizována

Z domova

Zlatý věk veřejných knihoven v České republice: počet knihoven dosahuje počtu obcí

Ze světa

V Paříži představili stroj, který „vyplivne“ hotovou knihu

Litomyšl získala devět tisíc historických knih

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.