Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Knihovně roku se daří sdružovat lidi všech věkových kategorií

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Tři nejlepší knihovny v České republice ocenily na začátku října ministerstvo kultury a Svaz knihovníků a informačních pracovníků. V kategorii základní knihovna zvítězila Městská knihovna Hroznětín, v kategorii informační počin Městská knihovna Třinec a v kategorii městských knihoven bodovala Knihovna města Olomouce. Knihovny v Česku poslední roky výrazně zlepšují sví technické vybavení, přicházejí s elektronickými katalogy a půjčováním e-knih.

Hroznětínská knihovna z Karlovarského kraje si titul Knihovna roku odnesla za mimořádný přínos k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb a za dlouhodobé zásluhy o rozvoj knihovnictví. Letos o titul bojovalo třináct knihoven, ale porotu zaujala nejvíce ta z Hroznětína. Porota na ni ocenila především poskytování široké škály služeb místní komunitě a spolupráci se spolky.

„Bohatá nabídka akcí, jimiž se knihovna podílí na kulturním a společenském životě obce, převyšuje běžný standard a přivádí do knihovny všechny věkové kategorie obyvatel. Vynikající spolupráce s vedením obce, občanskými sdruženími a spolky i jednotlivci dělá z knihovny oblíbené místo setkávání i skutečné kulturní a komunitní centrum obce,“ vysvětlila své rozhodnutí na předávání cen porota.

Ve druhé kategorii porota ocenila Městskou knihovnu v Třinci a vyzdvihla, že knihovna podporuje čtenářství formou kritického myšlení a také zapojuje děti a mládež do života tamní komunity. Knihovna se navíc může pochlubit nejen velkou nabídkou knih, ale také galerií či literární kavárnou, jež zpříjemňuje návštěvy tamních obyvatel. S institucí navázal spolupráci i Kabinet informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, jež pomáhá s inovací knihovnických služeb.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…