Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Knihovně roku se daří sdružovat lidi všech věkových kategorií

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Tři nejlepší knihovny v České republice ocenily na začátku října ministerstvo kultury a Svaz knihovníků a informačních pracovníků. V kategorii základní knihovna zvítězila Městská knihovna Hroznětín, v kategorii informační počin Městská knihovna Třinec a v kategorii městských knihoven bodovala Knihovna města Olomouce. Knihovny v Česku poslední roky výrazně zlepšují sví technické vybavení, přicházejí s elektronickými katalogy a půjčováním e-knih.

Hroznětínská knihovna z Karlovarského kraje si titul Knihovna roku odnesla za mimořádný přínos k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb a za dlouhodobé zásluhy o rozvoj knihovnictví. Letos o titul bojovalo třináct knihoven, ale porotu zaujala nejvíce ta z Hroznětína. Porota na ni ocenila především poskytování široké škály služeb místní komunitě a spolupráci se spolky.

„Bohatá nabídka akcí, jimiž se knihovna podílí na kulturním a společenském životě obce, převyšuje běžný standard a přivádí do knihovny všechny věkové kategorie obyvatel. Vynikající spolupráce s vedením obce, občanskými sdruženími a spolky i jednotlivci dělá z knihovny oblíbené místo setkávání i skutečné kulturní a komunitní centrum obce,“ vysvětlila své rozhodnutí na předávání cen porota.

Ve druhé kategorii porota ocenila Městskou knihovnu v Třinci a vyzdvihla, že knihovna podporuje čtenářství formou kritického myšlení a také zapojuje děti a mládež do života tamní komunity. Knihovna se navíc může pochlubit nejen velkou nabídkou knih, ale také galerií či literární kavárnou, jež zpříjemňuje návštěvy tamních obyvatel. S institucí navázal spolupráci i Kabinet informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, jež pomáhá s inovací knihovnických služeb.

Zdroj: ČTK

Související články

Z domova

Pražská „chobotnice“ bude možná zrealizována

Z domova

Zlatý věk veřejných knihoven v České republice: počet knihoven dosahuje počtu obcí

Ze světa

V Paříži představili stroj, který „vyplivne“ hotovou knihu

Litomyšl získala devět tisíc historických knih

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.