Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Knihovně roku se daří sdružovat lidi všech věkových kategorií

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Tři nejlepší knihovny v České republice ocenily na začátku října ministerstvo kultury a Svaz knihovníků a informačních pracovníků. V kategorii základní knihovna zvítězila Městská knihovna Hroznětín, v kategorii informační počin Městská knihovna Třinec a v kategorii městských knihoven bodovala Knihovna města Olomouce. Knihovny v Česku poslední roky výrazně zlepšují sví technické vybavení, přicházejí s elektronickými katalogy a půjčováním e-knih.

Hroznětínská knihovna z Karlovarského kraje si titul Knihovna roku odnesla za mimořádný přínos k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb a za dlouhodobé zásluhy o rozvoj knihovnictví. Letos o titul bojovalo třináct knihoven, ale porotu zaujala nejvíce ta z Hroznětína. Porota na ni ocenila především poskytování široké škály služeb místní komunitě a spolupráci se spolky.

„Bohatá nabídka akcí, jimiž se knihovna podílí na kulturním a společenském životě obce, převyšuje běžný standard a přivádí do knihovny všechny věkové kategorie obyvatel. Vynikající spolupráce s vedením obce, občanskými sdruženími a spolky i jednotlivci dělá z knihovny oblíbené místo setkávání i skutečné kulturní a komunitní centrum obce,“ vysvětlila své rozhodnutí na předávání cen porota.

Ve druhé kategorii porota ocenila Městskou knihovnu v Třinci a vyzdvihla, že knihovna podporuje čtenářství formou kritického myšlení a také zapojuje děti a mládež do života tamní komunity. Knihovna se navíc může pochlubit nejen velkou nabídkou knih, ale také galerií či literární kavárnou, jež zpříjemňuje návštěvy tamních obyvatel. S institucí navázal spolupráci i Kabinet informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, jež pomáhá s inovací knihovnických služeb.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Na jaké technologické novinky se letos můžeme těšit? Třeba na orgány z 3D tiskárny

Velryba je hrdá na svého potomka. Pochlubila se jím turistům

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…