Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Když umění pomáhá. Terapie uměleckými díly se osvědčila také v Česku

Za projektem Pozdní světlo stojí česko-slovenský výtvarník Miloš Karásek. Zdroj fotografie: archiv projektu

Že umí umění pohladit na duši, je už léty prověřeno. Nyní se však tento nekonvenční léčebný prostředek dostává také do tuzemských institucí, kde sklízí dlouhodobé pozitivní výsledky.

Terapeutický účinek umění využívá například známá metoda arteterapie, která se spoléhá především na léčebné schopnosti samotné tvůrčí činnosti. V praxi se však potvrdil také potenciál aktivního či pasivního vnímání uměleckých děl, které nemocným pomáhá při hledání harmonie a rovnováhy.

Ukázka jednoho z děl. Zdroj fotografie: adpsanco.cz

Rozhodně se přitom nejedná o techniku využívanou exkluzivně v zahraničí. Již několik let zpříjemňuje pobyt například klientům Domu domácí péče Sanco v Prostějově. Místní personál se stará o pacienty s chronickým onemocněním nebo nevyléčitelnými nemocemi, a to v průběhu celého dne. Velký důraz proto kladou na klidné domácí prostředí, které nemocným prokazatelně prospívá.

Díky projektu Pozdní světlo, jehož autorem je česko-slovenský výtvarník Miloš Karásek, mohou klientům dopřát také nadstandardní terapii uměleckými díly. „Umění má schopnost komunikovat za účelem vytvoření katarzní situace s terapeutickým charakterem. Projekt Pozdní světlo neustále roste a já věřím, že dobře míněný pokus o pomoc lidem, kteří to potřebují, bude úspěšný,“ říká o projektu umělec.

Speciálně vytvořená díla mohou mít uklidňující až osvobozující účinky. Zdroj fotografie: archiv projektu

Uměním proti každodennímu stereotypu

Díla, která Karásek tvoří spolu několika dalšími autory, jsou založena na moderních uměleckých postupech a představě, že dílo s pozorovatelem neustále komunikuje. Pokaždé je tak možné shlédnout a vnímat něco jiného. Díla vzbuzují záblesky, myšlenky, vzpomínky či emoce a mohou člověka přimět přemýšlet. V situaci, kdy jsou pacienti limitovaní stále stejným prostředím, je tento projekt jednou z možností, jak je vytrhnout z každodenního stereotypu.

V současné době jsou v objektu ADP – SANCO rozmístěny již desítky uměleckých děl. A protože má kromě výtvarného umění terapeutický charakter i četba, hudba nebo divadlo, je pro klienty zajištěn pravidelný a bohatý kulturní program.

reklamní sdělení

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …