Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Když umění pomáhá. Terapie uměleckými díly se osvědčila také v Česku

Za projektem Pozdní světlo stojí česko-slovenský výtvarník Miloš Karásek. Zdroj fotografie: archiv projektu

Že umí umění pohladit na duši, je už léty prověřeno. Nyní se však tento nekonvenční léčebný prostředek dostává také do tuzemských institucí, kde sklízí dlouhodobé pozitivní výsledky.

Terapeutický účinek umění využívá například známá metoda arteterapie, která se spoléhá především na léčebné schopnosti samotné tvůrčí činnosti. V praxi se však potvrdil také potenciál aktivního či pasivního vnímání uměleckých děl, které nemocným pomáhá při hledání harmonie a rovnováhy.

Ukázka jednoho z děl. Zdroj fotografie: adpsanco.cz

Rozhodně se přitom nejedná o techniku využívanou exkluzivně v zahraničí. Již několik let zpříjemňuje pobyt například klientům Domu domácí péče Sanco v Prostějově. Místní personál se stará o pacienty s chronickým onemocněním nebo nevyléčitelnými nemocemi, a to v průběhu celého dne. Velký důraz proto kladou na klidné domácí prostředí, které nemocným prokazatelně prospívá.

Díky projektu Pozdní světlo, jehož autorem je česko-slovenský výtvarník Miloš Karásek, mohou klientům dopřát také nadstandardní terapii uměleckými díly. „Umění má schopnost komunikovat za účelem vytvoření katarzní situace s terapeutickým charakterem. Projekt Pozdní světlo neustále roste a já věřím, že dobře míněný pokus o pomoc lidem, kteří to potřebují, bude úspěšný,“ říká o projektu umělec.

Speciálně vytvořená díla mohou mít uklidňující až osvobozující účinky. Zdroj fotografie: archiv projektu

Uměním proti každodennímu stereotypu

Díla, která Karásek tvoří spolu několika dalšími autory, jsou založena na moderních uměleckých postupech a představě, že dílo s pozorovatelem neustále komunikuje. Pokaždé je tak možné shlédnout a vnímat něco jiného. Díla vzbuzují záblesky, myšlenky, vzpomínky či emoce a mohou člověka přimět přemýšlet. V situaci, kdy jsou pacienti limitovaní stále stejným prostředím, je tento projekt jednou z možností, jak je vytrhnout z každodenního stereotypu.

V současné době jsou v objektu ADP – SANCO rozmístěny již desítky uměleckých děl. A protože má kromě výtvarného umění terapeutický charakter i četba, hudba nebo divadlo, je pro klienty zajištěn pravidelný a bohatý kulturní program.

reklamní sdělení

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.