Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kdy se šetření na stavbě nevyplácí? Do tohoto raději investujte

Freepik.com

Stavba vlastního domu je jedním z nejvýznamnějších kroků v životě člověka, často ale finančně velmi náročným. Je proto samozřejmostí, že se skoro každý stavebník snaží ušetřit, kde se dá. V případě některých položek se ale šetřit rozhodně nevyplácí. Investice do kvality vám v budoucnosti přinese úspory a zajistí dlouhou životnost a vysoký komfort bydlení. Jaké to jsou?

Zdroj: pexels.com / cottonbro studio

Základy

Mezi první investice při realizaci nového domu patří vybudování jeho základů. Právě ty pečují o celkovou stabilitu stavby. Snaha ušetřit v této fázi často vede k finančně náročným opravám v budoucnosti. Pozor si dejte, jak na kvalitu použitých materiálů, tak na profesionalitu a zkušenosti stavební firmy. Pamatujte, že jen pevné a prvotřídně zpracované základy vydrží desetiletí a odolají náročnějším vlivům počasí.

Pojištění a bezpečnost

Situací, během kterých se váš nový domov dostane do ohrožení, je nespočet, a to od přírodních živlů až po zásah člověka. Nejlépe uděláte, pokud se na potenciální rizika připravíte předem. Pojištění domácnosti tedy rozhodně patří k věcem, na kterých se nevyplatí šetřit. To samé platí v případě zabezpečení domova, například kamerovým systémem, který je v mnoha ohledech velmi šikovným pomocníkem.

Zdroj: pexels.com / Erik Mclean

Kvalita materiálů

Během stavby se setkáte s výběrem velkého množství materiálů. Jejich volbu neuspěchejte a nesnažte se v každém případě ušetřit. Závisí na nich totiž celková životnost vašeho nového domova. Nekvalitní materiály rychleji podléhají funkční a kvalitativní degradaci, což následně představuje další výdaje na opravy.

Střecha

Stavba střechy je komplexní proces a na kompromisy v rámci kvality použitých materiálů, pracovních postupů a precizního provedení není prostor. Šetření v této oblasti tedy raději nechte stranou. Ušetřit se ale dá například jejím vhodným naprojektováním. Po konzultaci s odborníky zvolte takový tvar, který je finančně méně náročný. Možná sice nebudete mít tvar střechy, který jste původně chtěli, ale pokud vám to finance neumožňují, dejte přednost kvalitě před designem.

Zdroj: pexels.com / Expect Best

Izolace

Šetření na izolaci je často doprovázeno výběrem tenké izolační vrstvy, což se následně odráží na nižší spotřebě energií. Tloušťku izolace proto nezanedbejte a pozor si dejte také na kvalitu materiálu a provedení. Zvýšená úspora na energiích vám vyšší počáteční výdaje vrátí. Chcete-li ušetřit, porovnejte si nabídky od více společností a rozhodněte se pro nejlepší poměr ceny a kvality.

Na závěr je důležité uvědomit si, že úsporný přístup ke stavbě domu sice sníží počáteční náklady, ale v budoucnosti vede k výrazným výdajům za opravy či údržbu. Patřičnou pozornost věnujte důležitým aspektům, které tvoří pevný základ pro dlouhodobý komfort. Je to klíčové pro bezstarostný život ve vašem novém domě.

Zaručeně zlepší den

Nové jídlo s proteiny by mělo být ekologičtější než steak

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…