Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Úspora energií? Omezte „upíří sílu“ vašich spotřebičů

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Energetická krize se dotýká nás všech A zatímco vlády v různých státech se snaží poskytnout pomoc v podobě finančních příspěvků či úlev na daních, jsou zde i možnosti, jak ušetřit vlastní zásluhou, píše server server Euro News. A jsou to opravdu maličkosti.

Kontrola nad upíří silou – tato přezdívka celkem trefně popisuje, jak různá zařízení vysávají energii, i když jsou vypnutá nebo v pohotovostním režimu, což se během roku nasčítá do nezanedbatelných nákladů.

Jaký je dopad na naše účty?

Podle studie kalifornských domácností, kterou provedla americká rada pro obranu přírodních zdrojů, představuje elektřina tohoto druhu téměř 23 procent spotřeby elektřiny v domácnostech. A to je celkem vysoký podíl. S rostoucími cenami energie v celé Evropě je tedy převzetí kontroly nad elektrickými zásuvkami jednoduchým způsobem, jak udržet náklady na nízké úrovni.

Ilustrační foto: Pixabay

Jak porazit moc upírů

Na rozdíl od vypínačů je snadné zapomenout vypnout věci, které máme v zásuvce. Ale s ohledem na finanční a klimatické náklady se vyplatí navyknout si na pravidelné odpojování zařízení, když je nepoužíváme, dokud se z toho nestane zvyk.

Mikrovlnné trouby, televize, počítače, herní konzole, satelitní přijímače a internetové routery jsou jedny z nejžíznivějších položek. Tiskárny a nabíječky mobilních telefonů se také běžně nechávají zapnuté.

Chytrým řešením je prodlužovací kabel, který může věci hodně zjednodušit – k jeho provozu stačí jedna zásuvka. Ještě vychytanější jsou prodlužovací kabely, které mají u každé zásuvky kloubové tlačítko, které umožňuje vypnout každou konkrétní přípojku a šetřit tak značné množství energie.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Seznamte se s osobními strážci mladých stromů. Netopýři na ně nedají dopustit

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Elektřina vytvořená rojícím se hmyzem může ovlivňovat počasí

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…