Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Úspora energií? Omezte „upíří sílu“ vašich spotřebičů

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Energetická krize se dotýká nás všech A zatímco vlády v různých státech se snaží poskytnout pomoc v podobě finančních příspěvků či úlev na daních, jsou zde i možnosti, jak ušetřit vlastní zásluhou, píše server server Euro News. A jsou to opravdu maličkosti.

Kontrola nad upíří silou – tato přezdívka celkem trefně popisuje, jak různá zařízení vysávají energii, i když jsou vypnutá nebo v pohotovostním režimu, což se během roku nasčítá do nezanedbatelných nákladů.

Jaký je dopad na naše účty?

Podle studie kalifornských domácností, kterou provedla americká rada pro obranu přírodních zdrojů, představuje elektřina tohoto druhu téměř 23 procent spotřeby elektřiny v domácnostech. A to je celkem vysoký podíl. S rostoucími cenami energie v celé Evropě je tedy převzetí kontroly nad elektrickými zásuvkami jednoduchým způsobem, jak udržet náklady na nízké úrovni.

Ilustrační foto: Pixabay

Jak porazit moc upírů

Na rozdíl od vypínačů je snadné zapomenout vypnout věci, které máme v zásuvce. Ale s ohledem na finanční a klimatické náklady se vyplatí navyknout si na pravidelné odpojování zařízení, když je nepoužíváme, dokud se z toho nestane zvyk.

Mikrovlnné trouby, televize, počítače, herní konzole, satelitní přijímače a internetové routery jsou jedny z nejžíznivějších položek. Tiskárny a nabíječky mobilních telefonů se také běžně nechávají zapnuté.

Chytrým řešením je prodlužovací kabel, který může věci hodně zjednodušit – k jeho provozu stačí jedna zásuvka. Ještě vychytanější jsou prodlužovací kabely, které mají u každé zásuvky kloubové tlačítko, které umožňuje vypnout každou konkrétní přípojku a šetřit tak značné množství energie.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Středozemní moře ukrývalo pozůstatky neolitického osídlení a kamennou cestu

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…