Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stavebním materiálem budoucnosti jsou odpadní termoplasty. Ve zkouškách obstály na výbornou

Ilustrační foto: Pixabay

Čeští výzkumníci našli využití pro různé polymerní odpady, které vznikají při výrobě a zpracování plastů. Vyrábí z nich stavební prvky z polymerbetonu nebo odolné dlaždice, které svými vlastnostmi strčí běžně využívané materiály do kapsy.

Výzkum prováděli experti z firmy VIA ALTA a.s. ve spolupráci s Fakultou chemickou Vysokého učení technického v Brně (VUT). V první fázi bylo nutné zmapovat odpadní materiály, které by připadaly v úvahu pro výrobu kompozitů. „Zjišťovali jsme a ověřovali užitné vlastnosti odpadů a jejich chování při tepelném zpracování ve směsi. Dále jsme vybírali vhodné odpady pro vytvoření referenčních vzorků, ověřovali užitné vlastnosti kompozitu a prováděli jejich optimalizaci. Nakonec jsme vytvořili podklady s detailním výpisem užitných vlastností odpadních materiálů včetně vlivu jejich opakovaného tepelného zpracování,“ vysvětlil Miroslav Černý z VUT, jeden z řešitelů projektu.

S výslednými dlaždicemi jsou výzkumníci spokojeni. Foto: se svolením společnosti VIA ALTA a.s.

U stavebních prvků výzkumníci prověřovali objemovou hmotnost, pevnost v tlaku a v ohybu. Poté na základě získaných poznatků připravili pomocí hydraulického lisu dlaždice. Ty prošly sérií zkoušek, které prokázaly vlastnosti srovnatelné, a v mnoha parametrech dokonce lepší než u obvyklých stavebních materiálů. „To je dost uspokojivý výsledek a je velkým příslibem do budoucna,“ uzavřel Miroslav Černý.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Co jsou houbová města a mohla by vyřešit čínskou vodní krizi?

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Revoluce ve zdravotnictví. Vědci umí vypěstovat krev v laboratoři

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…