Řadu lidí zajímá, jak si život alespoň o něco prodloužit. Studie publikovaná minulý měsíc v odborném časopise Heart odhaluje, že se nemusí jednat o nepříjemné praktiky. Údajně by mělo stačit naložit se pravidelně do vany s teplou vodou. Sníží se tím totiž riziko mozkové mrtvice a srdečních chorob.
Studii ohledně horkých koupelí zahájili odborníci už v roce 1990 v Japonsku. Zapojeno bylo 43 tisíc respondentů středního věku, kteří vyplnili dotazník nejen ohledně koupání, ale i dalších faktorů – například jaký je jejich životní styl, zda cvičí, jak se stravují, kolik váží nebo jak spí. Všichni účastníci byli sledováni do konce roku 2009. Analýza výsledků prokázala, že každodenní horká koupel snižuje o 28 procent riziko kardiovaskulárního onemocnění. Navíc o 26 procent klesá riziko mozkové příhody ve srovnání s koupáním se jednou týdně nebo vůbec.
Kromě toho při pravidelném koupání dochází ke zlepšení spánku a celkového zdraví. Benefity jsou přirovnávány k saunování. To má však na zdravotní stav člověka ještě blahodárnější vliv, neboť kromě duševního zdraví je dobrým lékem na kožní onemocnění, artritidu, bolesti hlavy, chřipku a celkově snižuje úmrtnost.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít
Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…