Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kapka vody se mění na kov. Vědci zachytili fascinující změnu na video

Ilustrační foto: Depositphotos

Fascinující experiment se povedl vědcům, když proměnili obyčejnou vodu na kov. Proměnu kapky vody na blyštící se kovovou tekutinu zaznamenali fyzici na působivém videu, proces lze totiž sledovat pouhým okem. O úspěchu mezinárodního týmu vědců informoval server nature.com.

Jak je známo, voda v přírodě je díky obsahu rozpuštěných nečistot vodivým materiálem. Čistá voda bez znečištění však může vodivosti dosáhnout pouze pod velkým tlakem, který v laboratoři současnými metodami nelze vyvinout. Již v roce 2021 však vědci přišli na to, že lze vodu na kov přeměnit i jiným způsobem, a to s využitím slitiny sodíku a draslíku.

Ve chvíli, kdy kapka vody přijde do styku s alkalickým kovem, dojde k přenosu volně se pohybujících částic, které vodu promění na kov. Vodivost sice trvá jen několik sekund, ale i tak je významným vodítkem pro pochopení jejího chování. Celý proces změny vypadá nádherně, jak se můžete na přiloženém videu přesvědčit i vy.

Poprvé se vytvoření kovové vody v pozemských podmínkách povedlo mezinárodnímu týmu vědců v letošním roce. Členem úspěšné skupiny fyziků a chemiků byl i český vědec Pavel Jungwirth z Akademie věd ČR.

Zdroj: nature.com, sciencealert.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepší odstřelovače najdete v Česku. Vyhráli mezinárodní soutěž

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Snímky z Hubbleova teleskopu ukazují hvězdu pouhých osm hodin poté, co se stala supernovou

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…