V Ostravě bude opět o něco snadnější léčit. Fakultní nemocnice Ostrava má nově k dispozici speciální 3D digitální mikroskop. Klíčový rozdíl proti současným přístrojům je změna v technologii snímání – místo skleněných čoček mikroskop používá systém digitálních kamer. Software následně převádí data z kamer do trojrozměrného obrazu. Operovat je tak nutné v polarizačních 3D brýlích.
„V neurochirurgii to považuji za malou revoluci, která přinese celou řadu novinek. U nás na klinice máme za sebou zhruba 20 operací a zkušenosti jsou opravdu výborné,“ uvedl přednosta Neurochirurgické kliniky FN Ostrava Radim Lipina. Operatér se při použití mikroskopu nemusí dívat do okulárů, ale operační pole sleduje na velké LCD obrazovce. Do ní jsou navíc integrovány i další zobrazovací metody jako například endoskop, magnetická rezonance, ultrazvuk, operační navigace nebo CT. Zákrok se díky tomu všemu zpřesňuje a zrychluje, což snižuje riziko i diskomfort pacienta.
Vývoj digitálního mikroskopu probíhal v americké Kalifornii sedm let a velkou měrou se na něm podíleli i lékaři Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Z celého světa byla vybrána asi stovka neurochirurgů, kteří byli přizváni, aby průběžně vývojářům přístroj i technologie připomínkovali. Protože tuzemská neurochirurgie má ve světě velmi dobrý zvuk, nacházeli se mezi nimi i čeští lékaři. „Podíleli jsme se jak na vývoji ovládání mikroskopu, tak na vývoji kvality obrazu ve smyslu barevného rozlišení jednotlivých tkání. Byla to unikátní a skvělá příležitost,“ vysvětlil Lipina. Nyní je už přístroj i v Česku kompletně certifikovaný.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku
Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…