Kamery místo čoček. V Ostravě operují pomocí nového mikroskopu

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

V Ostravě bude opět o něco snadnější léčit. Fakultní nemocnice Ostrava má nově k dispozici speciální 3D digitální mikroskop. Klíčový rozdíl proti současným přístrojům je změna v technologii snímání – místo skleněných čoček mikroskop používá systém digitálních kamer. Software následně převádí data z kamer do trojrozměrného obrazu. Operovat je tak nutné v polarizačních 3D brýlích.

V neurochirurgii to považuji za malou revoluci, která přinese celou řadu novinek. U nás na klinice máme za sebou zhruba 20 operací a zkušenosti jsou opravdu výborné,“‎‎ uvedl přednosta Neurochirurgické kliniky FN Ostrava Radim Lipina. Operatér se při použití mikroskopu nemusí dívat do okulárů, ale operační pole sleduje na velké LCD obrazovce. Do ní jsou navíc integrovány i další zobrazovací metody jako například endoskop, magnetická rezonance, ultrazvuk, operační navigace nebo CT. Zákrok se díky tomu všemu zpřesňuje a zrychluje, což snižuje riziko i diskomfort pacienta.

Vývoj digitálního mikroskopu probíhal v americké Kalifornii sedm let a velkou měrou se na něm podíleli i lékaři Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Z celého světa byla vybrána asi stovka neurochirurgů, kteří byli přizváni, aby průběžně vývojářům přístroj i technologie připomínkovali. Protože tuzemská neurochirurgie má ve světě velmi dobrý zvuk, nacházeli se mezi nimi i čeští lékaři. „Podíleli jsme se jak na vývoji ovládání mikroskopu, tak na vývoji kvality obrazu ve smyslu barevného rozlišení jednotlivých tkání. Byla to unikátní a skvělá příležitost,“ vysvětlil Lipina. Nyní je už přístroj i v Česku kompletně certifikovaný.

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.