Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kamery místo čoček. V Ostravě operují pomocí nového mikroskopu

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

V Ostravě bude opět o něco snadnější léčit. Fakultní nemocnice Ostrava má nově k dispozici speciální 3D digitální mikroskop. Klíčový rozdíl proti současným přístrojům je změna v technologii snímání – místo skleněných čoček mikroskop používá systém digitálních kamer. Software následně převádí data z kamer do trojrozměrného obrazu. Operovat je tak nutné v polarizačních 3D brýlích.

V neurochirurgii to považuji za malou revoluci, která přinese celou řadu novinek. U nás na klinice máme za sebou zhruba 20 operací a zkušenosti jsou opravdu výborné,“‎‎ uvedl přednosta Neurochirurgické kliniky FN Ostrava Radim Lipina. Operatér se při použití mikroskopu nemusí dívat do okulárů, ale operační pole sleduje na velké LCD obrazovce. Do ní jsou navíc integrovány i další zobrazovací metody jako například endoskop, magnetická rezonance, ultrazvuk, operační navigace nebo CT. Zákrok se díky tomu všemu zpřesňuje a zrychluje, což snižuje riziko i diskomfort pacienta.

Vývoj digitálního mikroskopu probíhal v americké Kalifornii sedm let a velkou měrou se na něm podíleli i lékaři Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Z celého světa byla vybrána asi stovka neurochirurgů, kteří byli přizváni, aby průběžně vývojářům přístroj i technologie připomínkovali. Protože tuzemská neurochirurgie má ve světě velmi dobrý zvuk, nacházeli se mezi nimi i čeští lékaři. „Podíleli jsme se jak na vývoji ovládání mikroskopu, tak na vývoji kvality obrazu ve smyslu barevného rozlišení jednotlivých tkání. Byla to unikátní a skvělá příležitost,“ vysvětlil Lipina. Nyní je už přístroj i v Česku kompletně certifikovaný.

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

Student VUT v Brně vymyslel mobilní aplikaci, která zdarma doučí děti matematiku

Inspirativní rozhovor

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Přečtěte si rozhovor se studentkou, která pracuje v brněnském Kontaktním centru pro lidi bez domova.