Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam v létě na výlet? V Národním parku České Švýcarsko vznikne nová naučná stezka

Zdroj fotografií: Pixabay, Canva

Krásné jarní i nadcházející letní dny lákají k výletům do přírody. Tipem na procházku může být i chystaná naučná stezka v Národním parku České Švýcarsko. Návštěvníky také jistě potěší zrekonstruovaná cesta přes Kyjovský hrádek. Výpravu na čerstvém vzduchu si užijí jak děti, tak dospělí.

Správa parku díky dotacím z Evropské unie upravuje nezpevněnou cestu vedoucí přes Kyjovský hrádek. Ročně po ní projde na 30 tisíc návštěvníků. V prudkých svazích budou pěšinky nahrazeny kovovými žebříky s dřevěnými schodnicemi. Zároveň dojde k úpravně samotných schodů. Cílem je zřídit stezku, která bude příjemnější pro turisty, šetrná k přírodě a zároveň pozvedne vzhled lokality. Dokončená by měla být na konci dubna.

Kromě toho se na čtvrtek 23. května na Evropský den parků připravuje otevření naučné stezky zaměřené na historii údolí podél tzv. české silnice. Vede Zadními Jetřichovicemi k hranicím se Saskem. Návštěvníci se například dozvědí o důležitosti cesty ve střední době kamenné či později. Součástí stezky je také unikátní exponát – rekonstruovaná filmařská kulisa z pohádky Pyšná princezna. Jedná se o uhlířovu chaloupku doplněnou o řezbářské sošky medvíďat, jež se ve filmu také objevila.

České Švýcarsko je jedním ze čtyř národních parků v České republice. Patří do oblasti Labských pískovců, kterou už po dvě staletí nazýváme Českým a Saským Švýcarskem. Národním parkem bylo území vyhlášeno v roce 2000, hlavním předmětem ochrany jsou jedinečné pískovcové útvary a na ně vázaný biotop.

Zdroj: České noviny

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Archeologové odkryli vzácnou mumii starou 4 300 let

Čeští vědci pomohli objevit jednoho z nejmenších savců světa

Když hudba léčí

Izraelský startup přeměňuje vlhkost na pitnou vodu

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …