Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jsou to chvíle, kdy se chlapi dotýkají své duše, říká pořadatel kurzů pro muže Pavel Kučera

Zdroj fotografie: archiv Pavla Kučery

O mužství se v dnešní společnosti vlastně moc nemluví, ale zároveň se od mužů stále očekává, tvrdí průvodce na cestě za vědomým mužstvím Pavel Kučera. Pevně přitom věří, že nás rozmach mužských kruhů a kurzů pro muže teprve čeká.

Začneme možná trochu zhurta prochází dnes mužství krizí?

Hovoří se o tom už pár let. Někteří chlapi na to slyší a makají na sobě. Jiní se tomu zasmějí a máchnou rukou. Mně ale víc a víc dává smysl mluvit o krizi chlapectví. Pak totiž zpozorní i ti, kteří tou rukou mávli – už se to netýká jen jich, ale i jejich synů a dcer. Většinou však začnou něco dělat až v momentě, kdy dostanou obří životní ránu, které jsme dali krásný název „krize středního věku“.

Pavel Kučera pořádá kurzy pro chlapce a muže. Zdroj: archiv Pavla Kučery

Co tedy mužství ohrožuje?

Nejasnost rolí, nedokončený odchod od matky, nepřijetí otcem i nedokončený přechod do dospělosti, tedy nepřevzetí odpovědnosti za sebe, svůj život a své činy. Zní to až pateticky, ale velká část mužů se s tímto potýká nebo v tom žije. Vidí to všichni kolem nich, jen ne oni samotní.

Nežádá si však dnešní doba jiné muže než třeba před dvaceti, třiceti lety?

Částečně ano. Od dnešních mužů se na první pohled vyžadují jiné věci. Už nemusíme tak často plnit roli bojovníka, ochránce rodiny, rodu, hodnot, vlasti. Nemáme větší slovo a nikdo už nám z úcty nevyká.

Ale kdo vlastně určuje, jak má dnes vypadat muž? Něco tušíme a cítíme, něco odkoukáme z rodiny a zbytek čerpáme z filmů či knih. Jako malí kluci se učíme pozorováním, nejlépe od táty nebo od dědy. Ale co když tu nejsou? A co je vlastně ženské a co mužské? Nemáme nastavené hranice, role, očekávání a dohody. V něčem je to možná posun kupředu, ale jinde příčina zmatků.

Pavel svou filozofii aplikuje také při výchově syna. Zdroj: archiv Pavla Kučery

Cílem vaší iniciativy je tedy rozvíjet vědomé mužství…

Muži by si měli být vědomi toho, co dělají a nedělají. Je to spojené s přebíráním odpovědnosti za sebe, své činy a později za druhé lidi, rodinu, společenství… Muž by měl být zodpovědný za to, co tu nechá pro své děti a děti svých dětí.

A jaká je v tom všem role ženy?

Abych se stal mužem, potřebuji se oddělit od matky. Muže dělají mužem činy, jiní muži, zkušenosti. Potřebuje věci zkoušet, zažít si úspěch i naučit se vyrovnat s neúspěchem, zvednout se, přijmout výzvu a dokončit ji. A o tom se potřebuje bavit s otcem. Jako matka musíte synovi od určitého věku prostě důvěřovat.

Zejména puberta je ideálním časem na různé rituály, kdy by kluci měli trávit víc času s otcem a bavit se o agresivitě, sexualitě, motivaci, spiritualitě. Výchova dítěte je však ohraničený projekt, který je potřeba dokončit. Dnes se ta doba díky studiu prodlužuje – věk, kdy se mladí lidé cítí být dospělými, je 36 let. Takže spousta mužů, kteří již mají děti, sama ještě nedospěla.

Kurz Transition je mezi mladými muži velmi oblíbený: Zroj: otecasyn.com

Ale co když otec přítomen není, nechce se ve výchově angažovat, nebo sám neumí to, co by měl předávat?

Pak jsou tu prarodiče, jiní chlapi v rodině či prostě jiní muži v okolí, kteří mohou být příkladem. Ale vím, že to není vždy jednoduché.

Partnera, který tímto vzorem není, mohou ženy lehce popostrčit. Přestat mu dělat maminku a bez výčitek mu vysvětlit, že se od té své vlastní potřebuje odpoutat, a že to dělá také pro své děti. Pošlete ho na kurz nebo mu pořiďte knihu na toto téma, a pak už mu jen nechejte prostor.

Je nějaká věková hranice, kdy na sobě muži mohou začít pracovat?

Nikdy není brzy ani pozdě. Začíná to uvědoměním, co se mi to vlastně děje a proč. A že kdo se nemění, bude změněn, a ne vždy tak, jak se mu bude líbit. A přesně to si ukazujeme na mužských kurzech a kruzích.

Zdroj: archiv Pavla Kučery

S jakými reakcemi se nejčastěji setkáváte, když toto téma otevřete?

První reakce většiny mužů je odmítání. Oni jsou přece v pořádku, to všichni ostatní jsou rozbití. Muži se navíc většinou neumí bavit s ostatními muži. Jsou zvyklí, že si musí nejdřív „poměřit pindíky“, nebo stále s někým bojovat o to, kdo bude alfa samec. Je to úsměvné, ale takhle to na nevědomé rovině funguje a děje se nám to od dětství.

Proč se k vám tedy přihlašují?

Na Mužské kruhy a kurz Zralé mužství se hlásí ti, kteří mě znají, mají doporučení od jiných mužů nebo hledají záchranu. Na kurzy pro otce a syny či dcery přijíždí polovina mužů jen proto, že jim je koupily jejich ženy. Ve chvíli, kdy se debaty o mužství dotýkají jejich dětí, jsou ochotni naslouchat a připustit si, že by se sebou mohli něco dělat. Když pak ale zažijí tu hloubku a sílu mužské skupiny, výrazně jim to mění život a přináší spoustu pozitivního.

Zdroj: archiv Pavla Kučery

Jak se takové probuzení projevuje?

Jsou to dojemné chvíle, kdy si dávají do pořádku vztahy s tátou nebo s mámou. Muži mnohdy pláčou štěstím. Začínají chápat, co se jim děje, a že to není jen jejich chyba. Vidí svá zranění a traumata, i to, jak se je snažili maskovat, a tím ubližovali lidem kolem sebe. To často nastartuje proces, který je nezastavitelný. Je to proměna nezralých mužů v dospělé, vědomé a zralé muže.

Proč se vaše kurzy konají v přírodě, když se životy většiny z nás odehrávají v moderních domech, kancelářích a školách?

Některé krátké kurzy děláme i v moderních domech. 😊 Ale příroda má tu krásnou vlastnost, že nás dokáže zastavit a vrátit k naší podstatě. Navíc jsme její neoddělitelnou součástí. A to, co se nám děje, je často právě kvůli bariérám, které jsme si jako civilizace vystavěli. 

Na kurzech také často odkládáme telefony a počítače, což na akcích pro rodiče s dětmi paradoxně mnohem lépe zvládají děti. Mají tam živé kamarády a pozornost rodiče, o kterou nemusí bojovat se sourozenci, ale ani s tím telefonem, počítačem, televizí a podobně. Díky přírodě se všichni zklidní a řeší podstatné věci. Jsou to chvíle, kdy se dotýkají své duše a vidí ty vtipné hry ega. 

Zdroj: archiv Pavla Kučery

Medailonek

Pavel Kučera aktivně působí jako konzultant, facilitátor a trenér týmové spolupráce. Zaměřuje se na seberozvoj a leadership. Je zakladatelem iniciativy Otec a syn, která nabízí kurzy pro chlapce od šesti let, ale i pro muže každého věku a jejich blízké. Mezi nejžádanější patří kurzy Transition pro mladé muže na cestě do dospělosti, kurz Quo Vadis pro dospělé muže, který je založený na archetypech, a kurzy pro dvojice (Otec a syn, Otec a dcera, Matka a syn). K setkávání pak slouží uzavřená skupina Zralé mužství a otevřené Mužské kruhy.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Nový druh ještěra vědci pojmenovali Iron Maiden

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…