Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jižní Amerika se stává Mekkou pouličního umění

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Mladí umělci věnující se street art umění jezdí čím dál tím častěji čerpat inspiraci nebo dokonce i vytvářet svá vlastní díla do zemí Jižní Ameriky.

Ať už se jedná o město Buenos Aires, Sao Paulo nebo Rio de Janeiro, všude jsou k vidění pestrobarevné ulice plné uměleckých děl. Nejčastěji jihoameričtí artisti ztvárňují indiánskou tématiku a černošské motivy, ale nechybí ani spousta uměleckých výtvorů inspirovaných aktuálními problémy mladé i starší generace.

Každá země Jižní Amerika je specifická určitým typem pouličního umění. Kupříkladu v Chile lze najít spoustu pomalovaných zdí s indiánskou tematikou, zatímco v Brazílii kolemjdoucí ohromují náboženská témata. V Rio de Janeiru naopak umělci ve svých obrazech odráží aktuální problémy – a to násilí v zemi, kriminální gangy i život v chudinských čtvrtích.

Ačkoliv dříve turisté jezdili do Jižní Ameriky poznávat památky daných měst, dnes se tam sjíždí návštěvníci z celého světa za pouličním uměním. Nikde jinde na světě neexistuje místo vyznačující se takovou originalitou, precizností a barevnou pestrostí, jako právě v Jižní Americe. Pouliční umění je sice – jako v každé jiné zemi – zakázané, avšak místní vláda streetartové kresby tiše akceptuje. Proč by také ne. Cizinci jezdící za streetartovým uměním tvoří značnou část z celkového počtu návštěvníků.

Zdroj: Ihned.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Psi, kteří za páníčka položí i život. Přečtěte si příběhy nejstatečnějších psů roku 2019

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.