Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jižní Amerika se stává Mekkou pouličního umění

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Mladí umělci věnující se street art umění jezdí čím dál tím častěji čerpat inspiraci nebo dokonce i vytvářet svá vlastní díla do zemí Jižní Ameriky.

Ať už se jedná o město Buenos Aires, Sao Paulo nebo Rio de Janeiro, všude jsou k vidění pestrobarevné ulice plné uměleckých děl. Nejčastěji jihoameričtí artisti ztvárňují indiánskou tématiku a černošské motivy, ale nechybí ani spousta uměleckých výtvorů inspirovaných aktuálními problémy mladé i starší generace.

Každá země Jižní Amerika je specifická určitým typem pouličního umění. Kupříkladu v Chile lze najít spoustu pomalovaných zdí s indiánskou tematikou, zatímco v Brazílii kolemjdoucí ohromují náboženská témata. V Rio de Janeiru naopak umělci ve svých obrazech odráží aktuální problémy – a to násilí v zemi, kriminální gangy i život v chudinských čtvrtích.

Ačkoliv dříve turisté jezdili do Jižní Ameriky poznávat památky daných měst, dnes se tam sjíždí návštěvníci z celého světa za pouličním uměním. Nikde jinde na světě neexistuje místo vyznačující se takovou originalitou, precizností a barevnou pestrostí, jako právě v Jižní Americe. Pouliční umění je sice – jako v každé jiné zemi – zakázané, avšak místní vláda streetartové kresby tiše akceptuje. Proč by také ne. Cizinci jezdící za streetartovým uměním tvoří značnou část z celkového počtu návštěvníků.

Zdroj: Ihned.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak vyzrát na virus? Češi vyvinuli první nanovlákenný respirátor FFP3 na světě

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.