Barvy dokážou zpříjemnit den a zvednout náladu či vykouzlit úsměv na rtech. Toho si byli vědomi v Pardubicích, když v nedávné době nechali šedou zeď bývalé továrny Prokop přemalovat na úžasné umělecké dílo. Autorem rozsáhlého obrazu, který zobrazuje důležité etapy historie města, se stal malíř a sochař z Bangladéše Rahul Amin Kajol.
Umělec, který se v Dánsku věnuje pouličnímu umění, přijel do Pardubic čelit velké výzvě. „Toto bude můj největší obraz na zdi, jinak jsem již dělal na ulici větší věci, proměňuji veřejný prostor,“ sdělil ČTK Kajol. Na tamní asi dva metry vysokou a osmdesát metrů širokou zeď zatím padlo přes padesát litrů barvy. Na šedé zdi tak vznikají obrazy zachycující historii města. Místní i návštěvníci Pardubic tak budou již brzy procházet kolem malby o Pernštejnském zubrovi, počátcích vaření piva nebo dostizích.
Jelikož se jedná o obrovskou malbu, bangladéšskému umělci pomáhají s dokončením uměleckého díla děti z místních základních škol, pracovníci pivovaru i veřejnost. „Je to pro děti netradiční, zajímavá práce. Nejvíc je zaujme, že jejich invence bude vidět a mohou se jí pochlubit ostatním,“ řekla pro ČTK učitelka výtvarné výchovy Eva Novotná. Rozsáhlý obraz by měl být dle vedení Pardubic hotový na konci září.
Zdroj: ČTK
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké
Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…