Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jihomoravští záchranáři teď pomáhají rychleji než dřív

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Záchranáři, policisté i hasiči v Jihomoravském kraji mají od listopadu nově propojené počítačové systémy, což výrazně zrychluje výjezdy ke zraněným.

Stalo se tak díky projektu, kterým Jihomoravský kraj zmodernizoval operační středisko zdravotnické záchranné služby. Díky projektu, který vyšel asi na 53 milionů korun a trval pět let, jsou tak centra vybavena těmi nejmodernějšími technologiemi.

Zatímco dříve si policisté, záchranáři a hasiči z Jihomoravského kraje předávali informace prostřednictvím vysílaček a telefonů, nyní sdílejí operační středisko společně. Tato novinka usnadní práci všem třem složkám, jelikož všichni budou mít jasné informace například o tom, kde přesně se místo nehody nachází a kolik je tam sanitek či policejních hlídek. Nový počítačový systém navíc může přijímat i krizové volání, jež po nehodě automaticky zavolá záchranné složky a má být nainstalováno ve všech nových automobilech od roku 2018.

„Jsem velmi rád, že se podařil projekt, který zvýší bezpečnost občanů bez dalších provozních nákladů, jedná se o velký přínos zlepšení bezpečnosti a dojezdu jednotlivých složek integrovaného záchranného systému. V současné době vrcholí snaha o obnovu vozového parku, probíhá výstavba dalších výjezdových stanovišť. Předpokládám, že začátkem příštího roku vyvrcholí dostavba nové výjezdové stanice Brno-Ponava, v příštím roce chceme zahájit výstavbu ve Znojmě,“ doplnil náměstek hejtmana Marek Šlapal.

Související články

Z domova

Záchranáři z Česka a Rakouska budou moci pomáhat na obou územích

Inspirace

Mořským želvám se daří, jejich počty se zvyšují

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.