Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Záchranáři z Česka a Rakouska budou moci pomáhat na obou územích

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle nedávno podepsané Rámcové smlouvy mezi Českou republikou a Rakouskem o přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotnické záchranné služby se k lidem dostane pomoc ještě rychleji.

Již brzy záchranáři z Jihomoravského, Jihočeského kraje a z Vysočiny budou moci zasahovat ve spolkových zemích Rakouska, tedy v Dolním a Horním Rakousku a to samé i naopak. Smlouvu s touto novinkou na konci ledna podepsali ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a náměstek rakouské ministryně zdravotnictví Clemens Martin Auer.

Nyní musí dokument potvrdit ještě parlamenty obou zemí a kraje čeká vyladění konkrétních pravidel. „Po ratifikaci parlamenty a po uzavření realizačních dohod spolkových zemí a krajů, na té mezi Jihomoravským krajem a Dolním Rakouskem už pracujeme, budou moci neodkladnou pomoc pacientům poskytovat oba záchranné systémy bez ohledu na státní hranici, tedy záchranky pozemní i letecké. Každý jeden zachráněný život v česko-rakouském příhraničí bude stát za toto úsilí,“ sdělil hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Potvrzení dokumentu od parlamentů v Česku i Rakousku by měla být podle Němečka pouze formalita, hlavní práce bude na bedrech jednotlivých krajů. „Podpisem smlouvy však administrativní úkony nekončí. České i rakouské partnery čeká náročnější vyjednávání. Kraje Vysočina, Jihomoravský a Jihočeský se musí s Horními a Dolními Rakousy shodnout na konkrétních pravidlech spolupráce. V ujednáních, která uzavřou, se budou muset vypořádat s odlišnostmi systému v obou zemích, s rozdílnou strukturou přednemocniční péče, s otázkami ohledně úhrady a odpovědnosti,“ uzavřel Svatopluk Němeček.

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…