Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Záchranáři z Česka a Rakouska budou moci pomáhat na obou územích

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle nedávno podepsané Rámcové smlouvy mezi Českou republikou a Rakouskem o přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotnické záchranné služby se k lidem dostane pomoc ještě rychleji.

Již brzy záchranáři z Jihomoravského, Jihočeského kraje a z Vysočiny budou moci zasahovat ve spolkových zemích Rakouska, tedy v Dolním a Horním Rakousku a to samé i naopak. Smlouvu s touto novinkou na konci ledna podepsali ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a náměstek rakouské ministryně zdravotnictví Clemens Martin Auer.

Nyní musí dokument potvrdit ještě parlamenty obou zemí a kraje čeká vyladění konkrétních pravidel. „Po ratifikaci parlamenty a po uzavření realizačních dohod spolkových zemí a krajů, na té mezi Jihomoravským krajem a Dolním Rakouskem už pracujeme, budou moci neodkladnou pomoc pacientům poskytovat oba záchranné systémy bez ohledu na státní hranici, tedy záchranky pozemní i letecké. Každý jeden zachráněný život v česko-rakouském příhraničí bude stát za toto úsilí,“ sdělil hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Potvrzení dokumentu od parlamentů v Česku i Rakousku by měla být podle Němečka pouze formalita, hlavní práce bude na bedrech jednotlivých krajů. „Podpisem smlouvy však administrativní úkony nekončí. České i rakouské partnery čeká náročnější vyjednávání. Kraje Vysočina, Jihomoravský a Jihočeský se musí s Horními a Dolními Rakousy shodnout na konkrétních pravidlech spolupráce. V ujednáních, která uzavřou, se budou muset vypořádat s odlišnostmi systému v obou zemích, s rozdílnou strukturou přednemocniční péče, s otázkami ohledně úhrady a odpovědnosti,“ uzavřel Svatopluk Němeček.

Související články

Jihomoravští záchranáři teď pomáhají rychleji než dřív

Inspirace

Mořským želvám se daří, jejich počty se zvyšují

Byznys

Česká firma představila lavičky s možností nabíjení telefonu

Inspirace

Rakouský deník Die Presse opěvuje Brno jako špici střední Evropy

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.