Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zahraňují lidské životy a mají Statečné psí srdce. Toto jsou ocenění čtyřnozí hrdinové

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Ve dne i v noci se dokáže orientovat ve složitém terénu a ztracené lidi vypátrá na rozlehlém místě nebo třeba pod lavinou. Všemi těmito dovednostmi se chlubí fenka Enigma, která spolu se svým psovodem Ondřejem Zemanem ze šumavské Horské služby dostala ocenění Statečné psí srdce v kategorii Záchranný čin služebních a záchranářských psů.

U šumavských horských záchranářů pomáhá vyznamenaná fenka belgického ovčáka malinoise již čtyři roky, během kterých se podílela na osmnácti záchranných akcích. „Spolu s Enigmou jsme převzali cenu za záchranu ztracené ženy v zasněženém a mrazivém okolí šumavské Lenory. Když jí Enigma po delším hledání našla, paní byla v bezvědomí a silně podchlazená. Dá se říct, že jí má psí kamarádka zachránila život,“ uvedl Ondřej Zeman.

Enigma spolu se svým psovodem Ondřejem Zemanem. Foto: Horská služba

Dalším oceněným je také dvouletý chodský pes Columbus, kterému doma neřeknou jinak než Gerry. Cenu Záchranný čin neslužebních psů (pes laik) dostal za záchranu souseda, který upadl na zahradě a Gerry mu svým štěkotem přivolal pomoc.

V kategorii Spící srdce udělované čtyřnohým hrdinům in memoriam porotci ocenili psa Cassina, který se podílel na desítkách pátrání po pohřešovaných lidech. Cenu pro dlouhodobě pomáhající psy nazvanou Pomáhající srdce od porotců dostal bernský salašnický pes Artík, který působí jako canisterapeutický pes, kdy pomocí speciálně vedené terapeutické metody pomáhá osobám s různými postiženími a onemocněními. Ocenění od hlavního partnera ankety pak obdržel německý ovčák Bred, jenž jako armádní pes sloužil spolu s českými vojáky na misi v Afganistánu.

Ocenění psí záchranáři. Foto: Horská služba

Anketu Statečné psí srdce pořádá organizace ANIMAL EYE, kynologičtí novináři Dušan Stuchlík a Marie Trauškeová, a to ve spolupráci se záchranářským magazínem Rescue report.

Zdroj: horskasluzba.cz, ifauna.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…