Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vyhrabou člověka z ruin a ledacos přeskočí. Záchranářští psi soutěžili na Břeclavsku

2 minuty radosti
Trojice nejlepších psovodů a jejich psů. Zleva Hana Vymazalová, Radek Polák a Eva Klemšová spolu s Miroslavem Mazálkem, vedoucím ZBK Jihomoravského kraje. Foto: Tomáš Svoboda, Jihomoravská záchranná brigáda SZBK

Již počtyřicáté se konalo mistrovství záchranných psů Svazu brigád kynologů České republiky. Mezi disciplíny patří vyhledávání zavalených osob, poslušnost nebo překonávání překážek. Všichni psovodi, kteří se podílejí na záchraně životů, jsou dobrovolníci.

Kynologům posloužil k závodům cvičný terén nedaleko městské části Poštorná, kde psi vyhrabávali figuranty ze sutin. V kempu u rybníka Apollo se soutěžilo v překonávání překážek a poslušnosti. „Tito nejlepší dobrovolničtí záchranáři jsou atestovaní státem a je z nich vytvořená jednotka, kterou stát v případě potřeby svolává a přesunuje k záchranářským pracím i do zahraničí,“ popsal práci kynologů mluvčí akce Jan Zoňa.

Mezi záchranářskými plemeny převažují ovčáci, a to belgičtí, němečtí i australští. „Jedná se o pracovní plemena, která se hodí k výcviku,“ vysvětluje Zoňa. Kariéra takového psa přitom trvá jen čtyři až pět let. „Výcvik trvá tři roky a v osmi devíti letech už psi končí,“ uvedl mluvčí. Na letošním mistrovství uspěl Radek Polák s pětiletou fenou německého ovčáka Dixie Mar-Zur. Další dvě místa obsadily ženy: Hana Vymazalová s osmiletou fenou belgického ovčáka Niki z Huckelovy vily skončila druhá a Eva Klemšová se sedmiletou fenou belgického ovčáka Briou Hradní sklep byla třetí.

Foto: Tomáš Svoboda, Jihomoravská záchranná brigáda SZBK

Zdroje: ČTK, Jihomoravská záchranná brigáda SZBK

Související články

Zaručeně zlepší den

Policie v Peru našla více než 600 let starou vykopávku. Vezl ji kurýr

Němci se loučí s obezitou. Omezují reklamy na nezdravé jídlo

Lidé v zimě potřebují více spánku, zjistili vědci

Restaurace začínají nabízet předplatné, aby si zajistily návštěvnost

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…