Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jihomoravští studenti pořádají charitativní módní přehlídku již podeváté

Dealeři naděje, jak si parta mladých říká, organizují letos v dubnu charitativní módní přehlídku již podeváté. Zdroj: prehlidka.bk.cz

Od svých čtrnácti let vymýšlejí studenti z jihomoravského Blanska možnosti, jak vybrat peníze na dobrou věc a podpořit tak ty, kteří to nejvíce potřebují.

Dealeři naděje, jak si parta mladých říká, organizují letos v dubnu charitativní módní přehlídku již podeváté. Každoročně tak organizátoři zvou návštěvníky na přehlídku téměř sta modelů v blanenském Dělnickém domě. Letos na příchozí čeká kromě přehlídky nabídka šperků, domácích zákusků a lahůdek či bleší trh. Kupříkladu loňský rok Dealeři naděje vybrali neuvěřitelných 56 tisíc, kterými pomohli starým a nemocným lidem v obci Čechohrad na Ukrajině.

Letos peníze nejspíš opět poputují na Ukrajinu. „Už dvakrát jsme pomáhali obyvatelům vesničky Čechohrad, kde máme kontakty na potomky Čechů, kteří tam odešli za první republiky. Poprvé šlo o zajištění základního hygienického vybavení, podruhé už o podporu v místě velmi blízkém bojové linii,“ vysvětlila organizátorka přehlídky Marie Jahodová. Podle ní je hlavním cílem sbírky pomoci lidem, na které se zapomíná. „Chceme udělat vše pro to, aby se měl na světě někdo aspoň o něco lépe, a pokud možno pomoci tam, kam jiná pomoc nesměřuje. Proto si vždycky hledáme místa, kde pomáháme přes konkrétní osoby, kteří na místě působí, žijí, či pomáhají,“ uzavřela Jahodová.

Každý rok charitativní módní přehlídka vynese na pomoc potřebným několik desítek tisíc korun. Stává se tak především díky práci dobrovolníků, kteří akci bez finanční odměny pořádají, či ochotě místních secondhandů věnovat šaty a jiné oblečení k prodeji. Organizátoři také získávají peníze z tamní kavárničky, z prodeje míchaných koktejlů nebo blešího trhu. Na něm různí šperkaři z jihomoravského kraje prodávají své výtvory, přičemž obvykle polovinu z tržby věnují na sbírku. Letos se charitativní módní přehlídka uskuteční v sobotu 2. dubna v Dělnickém domě v Blansku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.