Nástrojů pro korekci českého jazyka existuje vícero, žádný z nich ale není komplexní a nezahrnuje veškeré složky jazyka. Proto se do jeho vytvoření pustili odborníci z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
„Udělat korektor překlepů není těžké, přidat další funkce už chce ale větší tým a je to výrazně složitější. Při vývoji toho našeho proto využíváme nejnovější jazykové nástroje, zdroje dat a postupy, které jsou v současné době pro češtinu k dispozici,“ uvádí vedoucí projektu Dana Hlaváčková. Nejznámější korektor češtiny je implementovaný v programu Microsoft Word, je ale přes 13 let starý. Aktualizace a větší komplexnost je tak v tomto případě rozhodně žádoucí. Chystaný korektor v sobě bude kombinovat složku pravopisnou, gramatickou a typografickou.
Nástroj by měl v budoucnu pomáhat veřejnosti s většinou problémů při tvorbě česky psaných textů. První verze bude pro testování k dispozici v říjnu. Výsledek bude dostupný online a zdarma, finální verze by měla být hotová v polovině roku 2022. Vedle Filozofické fakulty se na projektu podílí také Fakulta informatiky, ze které vzešel i prvotní podnět. Na vývoji korektoru spolupracuje řada dalších subjektů.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku
Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…