Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jarní úklid šatníku přináší úlevu i možnost pomoci. Jak dát vyřazenému oblečení druhou šanci?

Ilustrační foto: Depositphotos

Udělali jste s příchodem jara průvan ve své skříni? Skvělá práce! Hromadit oblečení, které nenosíte, totiž nemá smysl. Zachovalé kousky navíc mohou udělat radost jiným. Přečtěte si, jak proměnit vyřazené oblečení v dobré skutky.

Šatník Nory Fridrichové

Pokud chcete přesně vědět, komu pomáháte, nejnovější projekt Nory Fridrichové vás potěší. Známá novinářka zareagovala na velmi kritickou situaci mnohých rodičů samoživitelů, kteří se kvůli koronakrizi ocitli na hranici chudoby. Na nákup nového oblečení, bot nebo hraček pro děti jim tak už nezbývají prostředky. Projekt přitom funguje zcela jednoduše. Vyřazené oblečení a další zboží přivezete do vybrané pobočky Šatníku, kde si je mohou zájemci zdarma rozebrat.

Šatník prozatím funguje v Praze a Plzni, brzy ale otevře pobočku také v Brně a plánuje expandovat do dalších měst. Samoživitelé se musí na akci předem registrovat a jsou prověřeni pořadateli. Máte tak jistotu, že pomoc poputuje ke skutečně potřebným. Ti mohou v Šatníku lovit vždy v určený den, většinou v sobotu. V jasně stanovené dny pak také probíhá sběr darů. Seznam věcí, které jsou aktuálně potřeba, uveřejňuje šatníkový tým na facebookových stránkách Šatník – pro rodiny samoživitelů.

Šatník Nory Fridrichové se u dárců i rodičů těší velké oblibě. Foto: Šatník – pro rodiny samoživitelů

Charitativní bazary a second handy

Nakupování v sekáčích frčí. Proč tedy nepodpořit ty, které pomáhají nejen planetě, ale i některé z neziskových organizací? V celé republice najdete celou řadu dobročinných second handů, které buď patří konkrétní nadaci, nebo věnují výtěžek z prodeje darovaného oblečení vybrané charitě. Najděte si takový, který vám bude sympatický a máte vyhráno. Ale pozor, raději se vždy dopředu ujistěte, zda má obchod v danou chvíli o věci zájem. Ani sklady dobročinných obchodů nejsou nafukovací, odmítnutí proto rozhodně neberte jako nevděk.

I když setkávání aktuální doba příliš nepřeje, můžete vsadit i na prodejní bazárky, které se zalíbily i mnohým českým celebritám. Na rozdíl od prodeje v sekáči jde o nárazovou akci, kam mohou zájemci přinést své oblečení a prodat ho za symbolické ceny. Že se ve vašem okolí žádný podobný bazar nekoná? Tak ho uspořádejte sami! Nabídněte možnost pořídit si nové kousky svým známým a společně pak vyberte, jak s utrženými penězi naložíte.

Zachovalé oblečení může zaujmout zákazníky dobročinných second handů. Ilustrační foto: Pixabay

Kontejnery na textil

V případě, že vyřazené oblečení už opravdu vyšlo z módy nebo není v nejlepší kondici, doporučujeme zvolit variantu kontejnerů na textil. I těch je v republice mnoho druhů. Většinu kontejnerů provozují komerční firmy. Ty se starají o jejich svoz a následné třídění oblečení. Určité procento toho nejhezčího oblečení je přerozdělováno charitám, ani zbytek ale nezůstane bez využití. Použito je například na výrobu čisticích hadrů nebo materiálů pro automobilový průmysl. Některé společnosti pak část peněz z prodeje recyklovaného zboží věnují na dobročinnost. Kruh smysluplného využití věcí a pomoci se tak hezky uzavře.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…