Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak zvýšit inteligenci u dětí? Vědci prokázali souvislost mezi IQ a městskou zelení

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

O benefitech zeleně ve městech a v našem okolí obecně už bylo řečeno i napsáno mnoho. Nyní ale průzkum souvislostí mezi množstvím zeleně a úrovní inteligence ukázal naprosto nová zjištění. Zelenější městské prostředí podle něj zvyšuje dětskou inteligenci a naopak snižuje problematické chování.

Analýza se zaměřila na 600 belgických dětí ve věku od 10 do 15 let. Ukázalo se, že nárůst zeleně v jejich okolí o tři procenta znamenal průměrné navýšení jejich inteligenčního kvocientu o 2,6 bodu. Změna se projevila v bohatších i chudších oblastech. Vědci si skutečnost vysvětlují mimo jiné klidnějším prostředím, nižším stresem nebo nárůstem příležitostí k různým aktivitám. Zároveň se ukázalo, že žádné z dětí ze zelenějších oblastí nemělo IQ pod 80. Studie potvrdila i zlepšení v potížích s chováním.

Existuje čím dál víc důkazů, že zelené okolí je spojené s našimi kognitivními funkcemi, jako jsou paměťové dovednosti nebo pozornost,“ uvedl Tim Nawrot, profesor z univerzity v belgickém Hasseltu, kde byla studie provedena, s odkazem na dříve publikované studie na podobné téma. Ty například ukázaly, že důležitý je i typ zeleně – stromy přispívají k rozvoji dětí výrazněji než třeba zemědělská půda a křoviny. Tato studie nicméně jako první prokazuje souvislost právě mezi zelení a hodnotou IQ.

Zdroj: theguardian.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.