Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak zužitkovat znečištění ze vzduchu? Indický architekt z něj vyrábí dlaždice

Zdroj fotografií: Great Big Story

V zahraničí vymysleli projekt, který řeší problém se vzdušným znečištěním i vysokou poptávku po stavbě nových domů v Indii. Start-up Carbon Craft Design z indické Bombaje totiž využívá k výrobě stavebních dlaždic uhlíkové emise.

S nápadem přišel architekt Tejas Sidnal, který spolu s týmem architektů, stavebních inženýrů a designérů pracoval na vývoji technologie tři roky. „Indie je zemí s třetím největším bytovým průmyslem na světě a bude tady obrovská poptávka po stavebním materiálu. Je pro nás proto důležité vytvořit varianty možných řešení tohoto problému,“ vysvětlil Sidnal ve videu, které o projektu natočil portál Great Big Story.

Pro výrobu dlaždic využívají designéři kousky mramoru, uhlíkové emise a mramorový prach. Uhlíkové emise pracovníci pomocí speciální technologie získávají ze vzduchu a následně z nich vytvoří kaši, kterou pak spolu s kousky rozbitého mramoru stlačí do požadovaného tvaru dlaždic. V budoucnu by Sidnal touto metodou rád vyráběl také další stavební materiály či dokonce celé stavby.

Na video o projektu se můžete podívat zde.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…