Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak zužitkovat znečištění ze vzduchu? Indický architekt z něj vyrábí dlaždice

Zdroj fotografií: Great Big Story

V zahraničí vymysleli projekt, který řeší problém se vzdušným znečištěním i vysokou poptávku po stavbě nových domů v Indii. Start-up Carbon Craft Design z indické Bombaje totiž využívá k výrobě stavebních dlaždic uhlíkové emise.

S nápadem přišel architekt Tejas Sidnal, který spolu s týmem architektů, stavebních inženýrů a designérů pracoval na vývoji technologie tři roky. „Indie je zemí s třetím největším bytovým průmyslem na světě a bude tady obrovská poptávka po stavebním materiálu. Je pro nás proto důležité vytvořit varianty možných řešení tohoto problému,“ vysvětlil Sidnal ve videu, které o projektu natočil portál Great Big Story.

Pro výrobu dlaždic využívají designéři kousky mramoru, uhlíkové emise a mramorový prach. Uhlíkové emise pracovníci pomocí speciální technologie získávají ze vzduchu a následně z nich vytvoří kaši, kterou pak spolu s kousky rozbitého mramoru stlačí do požadovaného tvaru dlaždic. V budoucnu by Sidnal touto metodou rád vyráběl také další stavební materiály či dokonce celé stavby.

Na video o projektu se můžete podívat zde.

Související články

Byznys

Speciální květináč umí nabíjet mobilní telefony i tablety

Byznys

Pivovar vyrobil držák na plechovky, který nakrmí mořské ryby

Byznys

Kompostovatelný Frusack nabízí skvělou alternativu k plastovým sáčkům

Byznys

Ital využívá houby jako materiál, vyrábí z nich i boty

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.