V zahraničí vymysleli projekt, který řeší problém se vzdušným znečištěním i vysokou poptávku po stavbě nových domů v Indii. Start-up Carbon Craft Design z indické Bombaje totiž využívá k výrobě stavebních dlaždic uhlíkové emise.
S nápadem přišel architekt Tejas Sidnal, který spolu s týmem architektů, stavebních inženýrů a designérů pracoval na vývoji technologie tři roky. „Indie je zemí s třetím největším bytovým průmyslem na světě a bude tady obrovská poptávka po stavebním materiálu. Je pro nás proto důležité vytvořit varianty možných řešení tohoto problému,“ vysvětlil Sidnal ve videu, které o projektu natočil portál Great Big Story.
Pro výrobu dlaždic využívají designéři kousky mramoru, uhlíkové emise a mramorový prach. Uhlíkové emise pracovníci pomocí speciální technologie získávají ze vzduchu a následně z nich vytvoří kaši, kterou pak spolu s kousky rozbitého mramoru stlačí do požadovaného tvaru dlaždic. V budoucnu by Sidnal touto metodou rád vyráběl také další stavební materiály či dokonce celé stavby.
Na video o projektu se můžete podívat zde.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení
Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…