Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Napadlo by vás, že černé díry mohou produkovat nějaký zvuk? Vědce naštěstí ano, a proto se zaměřili na jeho zkoumání ve svých studiích. NASA tak nyní vyvrátila mýtus, že zvuk ve vesmíru není možný. Zveřejnila nové video, které nám umožňuje slyšet, jak zní černá díra ve středu kupy galaxií Perseus.

Astronomové zjistili, že tlakové vlny ze strany černé díry způsobily vlnění horkého plynu, což se dá převést na tón. Ten je však neslyšitelný. Proto provedli sonifikaci, díky čemuž stáhli zvukové vlny. Ty byly extrahovány v radiálních směrech, tedy směrem ven ze středu. Signály byly poté znovu syntetizovány do rozsahu lidského sluchu jejich zvětšením o 57 a 58 oktáv nad jejich skutečnou výšku. Vědci je tak učinili slyšitelnými pro lidské ucho. Vyvrací tím představu, že ve vesmíru není zvuk, jelikož většina prostoru je v podstatě vakuum.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z NASA

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…