Plogging je běhání spojené se sbíráním odpadků. Aktivita se zrodila ve Švédsku v roce 2016, do Česka se dostala o dva roky později. Ze Švédska pochází i samotný pojem, který je spojením slov jogging (klidnější běh) a plocka upp (švédsky sesbírat).
„Všechno to začalo, když jsem se vrátil zpátky do Stockholmu. Dvacet let jsem tu nežil a všiml jsem si, kolik je všude odpadků. A nikdo je nesbíral! Chtěl jsem to změnit,“ říká zakladatel ploggingu ve Švédsku Erik Alhstörm. „Slovo plogging je složenina slov sbírání odpadků a běhání. Samozřejmě ale nemusíte běhat. Můžete chodit, jezdit na kole, na kánoi.“
Plogging Česko zastřešuje Asociace společenské zodpovědnosti a ambasadorem je bývalý ministr zahraničních věci Tomáš Petříček s manželkou Ivou. Na webových stránkách projektu může každý sportovec zadat, kolik tašek odpadků už vysbíral. Zatím je zaznamenáno přes 14 tisíc tašek, ve skutečnosti jich ale může být mnohem více. Ne všichni běžci své úlovky zaznamenávají. O svém sportu informujete pomocí označení #ploggingcesko.
„Volné běhy využívám i pro různé přesuny. Vadí mi ale, když podél cest jsou kvanta odpadků, proto jsem se rozhodl zapojit do ploggingu, čímž dostává běhání další rozměr,“ říká brněnský maratonec Petr Kaňovský. „Je výhodné, že se při běhání dostanu na spoustu míst, kde by odpadky mohly ležet i desítky let, proto často i spontánně zvednu nějakou pet láhev či papír a poponesu do nejbližšího koše, často i několik kilometrů daleko.“
Ploggingem můžete od minulého roku podpořit nejen své zdraví a planetu, ale i přispět na charitu. Do seznamu aktivit jej totiž zařadila dobročinná aplikace EPP-Pomáhej pohybem od Nadace ČEZ. Při pohybu aplikaci zapnete a na konci aktivity získáte body, které pak můžete věnovat na projekty neziskových organizací, škol nebo obcí. Nadace ČEZ po vybrání požadovaných bodů podpoří projekty dopředu stanovenou částkou.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti
Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…