Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak zateplit dům efektivně a ekologicky? Známe odpověď!

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Plánujete zateplovat dům, ale chcete to udělat co nejekologičtěji? Pak pro vás máme poměrně pokrokové, ale přitom tradiční řešení. Tkalcovna Kubák, provozující řemeslo od roku 1870, chce začít nabízet izolaci na zateplování domů z ovčí vlny. 

Společnost z jihočeského Strmilova loni pro své deky, přehozy, ubrusy či ponča zpracovala vlnu z tisíce českých ovcí. Plánuje, že zmodernizuje přádelnu, aby zlepšila kvalitu příze. Firma tká na sto let starých stavech a vyrábí hlavně designový bytový textil, přičemž většinu tvoří vlněné deky, plédy i přehozy. Pro práci pouívají jen přírodní materiály: vlnu, bavlnu a len. Majitel firmy Filip Kubák se rozhodl rozšířit nabídku také o vlněnou izolaci.

Izolaci začal vyrábět z vlny ovcí, které ji nemají tak dobrou, aby se dala využít na přikrývky či jiný textil. Sám si s ní zatepluje dům. Rouno odebírá jen z ryze českých a slovenských chovů. Dřív je firma brala i z Austrálie a Nového Zélandu. „Přišlo mi dlouhodobě ekologicky nesmyslné to sem tahat přes půl planety. Tak jsme našli způsob, jak to zpracovat, i když to, co koupíte od farmářů, se kolikrát musí přebrat, aby v tom nebyly slepence kolem ocasů; také vyprat, mechanicky vyčistit. Čistíme jenom ručně, žádnou kyselinou, aby vlákno zůstalo co nejméně poškozené,“ uvedl Kubák, jehož prapradědeček tkalcovnu založil.

Zdroj: Ekolist, Tkalcovna Kubák

Související články

Zaručeně zlepší den

Objevte krásy Japonska. Má o 7 000 ostrovů více, než se uvádělo

Česko má nový světový rekord, získal ho Vencl za ponor pod led do hloubky 52 metrů

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Divoké zvěři se daří v nárazníkové zóně mezi Severní a Jižní Koreou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…