Mnoho zemí v Jižní Americe v současné době čelí výzvám, které staví hospodářský růst proti ochraně životního prostředí. Jak rozšiřují svou zemědělskou produkci, často přeměňují lesy na ornou půdu a pastviny, čímž oslabují schopnost světa bránit budoucímu zhoršování klimatu a ztrátě biologické rozmanitosti. Vědci nyní přišli na to, jak uchovat přírodu a zároveň neomezovat zemědělskou produkci, uvedl server Earth.
Podle nové studie, kterou vedla University of Nebraska-Lincoln, by Brazílie mohla dokonce posílit zemědělství a zároveň chránit deštný prales. Podle výzkumníků může země pomocí pečlivě řízené strategie zintenzivnění produkce na stávající půdě do roku 2035 zvýšit svou roční produkci sóji o 36 procent a zároveň snížit emise skleníkových plynů o 58 procent. K chovu dobytka by sloužily menší pastviny, aby se uvolnilo více půdy pro pěstování sóji. Nebylo by tedy nutné kácet další lesy.
Tato strategie by mohla omezit odlesňování a snížit množství ekvivalentů oxidu uhličitého uvolňovaného do atmosféry. Tím by mohlo dojít ke zmírnění změn klimatu. „Tento přístup posiluje zemědělství a zároveň chrání křehké ekosystémy, které jsou důležité z hlediska zmírňování změn klimatu a zachování biologické rozmanitosti,“ uvedl hlavní autor studie Patricio Grassini, docent zemědělství a zahradnictví v Nebrasce.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Nature Sustainability
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…