Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak zachránit deštné pralesy? Jde to i bez omezení zemědělství

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Mnoho zemí v Jižní Americe v současné době čelí výzvám, které staví hospodářský růst proti ochraně životního prostředí. Jak rozšiřují svou zemědělskou produkci, často přeměňují lesy na ornou půdu a pastviny, čímž oslabují schopnost světa bránit budoucímu zhoršování klimatu a ztrátě biologické rozmanitosti. Vědci nyní přišli na to, jak uchovat přírodu a zároveň neomezovat zemědělskou produkci, uvedl server Earth.

Podle nové studie, kterou vedla University of Nebraska-Lincoln, by Brazílie mohla dokonce posílit zemědělství a zároveň chránit deštný prales. Podle výzkumníků může země pomocí pečlivě řízené strategie zintenzivnění produkce na stávající půdě do roku 2035 zvýšit svou roční produkci sóji o 36 procent a zároveň snížit emise skleníkových plynů o 58 procent. K chovu dobytka by sloužily menší pastviny, aby se uvolnilo více půdy pro pěstování sóji. Nebylo by tedy nutné kácet další lesy.

Tato strategie by mohla omezit odlesňování a snížit množství ekvivalentů oxidu uhličitého uvolňovaného do atmosféry. Tím by mohlo dojít ke zmírnění změn klimatu. „Tento přístup posiluje zemědělství a zároveň chrání křehké ekosystémy, které jsou důležité z hlediska zmírňování změn klimatu a zachování biologické rozmanitosti,“ uvedl hlavní autor studie Patricio Grassini, docent zemědělství a zahradnictví v Nebrasce. 

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Nature Sustainability

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…