U ohrožených druhů zvířat v mnoha případech hrozí jejich úplné vyhubení. To by však nyní už nemuselo být nutně fatální. Ve speciální biobance se totiž uchovávají kousky tkání těchto druhů, které by v případě nouze bylo možné opět probudit k životu. Informovaly o tom České noviny.
Biobanka Nature´s Safe je záložním plánem pro případ, že by některá ohrožená zvířata kompletně vyhynula. Díky ní bude možné zvířata opět naklonovat. Nejedná se tedy o absolutní zvrácení vyhynutí, ale navrácení zvířat v jejich původní podobě. „Ochránci se snaží zachovat druhy, ale nedovedou zachránit všechno, zánik pokračuje. Uchování v bankách je příležitost pro budoucí obnovu. Když to teď neuděláme, budeme toho v budoucnu litovat,“ uvedl Ben Novak z americké biotechnologické společnosti Revive and Restore.
Společnost Nature’s Safe spolupracuje s evropskými zoo. Kdykoli je nezbytné zvíře utratit nebo když nečekaně uhyne, přidají veterináři do banky jejich tkáně. „Jedná se o paprsek světla. To umírající zvíře je nadějí pro budoucnost svého druhu, protože můžeme jeho genetický materiál zmrazit,“ řekl zakladatel Nature’s Safe Tullis Matson. Podařilo se tak zachránit třeba kriticky ohroženou žábu hvízdalku antilskou nebo ptáka krasku krátkoocasou.
Zdroj: České noviny, Ekolist
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem
Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…