Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak zachovat ohrožené druhy zvířat? Biobanka funguje jako pojistka

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

U ohrožených druhů zvířat v mnoha případech hrozí jejich úplné vyhubení. To by však nyní už nemuselo být nutně fatální. Ve speciální biobance se totiž uchovávají kousky tkání těchto druhů, které by v případě nouze bylo možné opět probudit k životu. Informovaly o tom České noviny.

Biobanka Nature´s Safe je záložním plánem pro případ, že by některá ohrožená zvířata kompletně vyhynula. Díky ní bude možné zvířata opět naklonovat. Nejedná se tedy o absolutní zvrácení vyhynutí, ale navrácení zvířat v jejich původní podobě. „Ochránci se snaží zachovat druhy, ale nedovedou zachránit všechno, zánik pokračuje. Uchování v bankách je příležitost pro budoucí obnovu. Když to teď neuděláme, budeme toho v budoucnu litovat,“ uvedl Ben Novak z americké biotechnologické společnosti Revive and Restore.

Společnost Nature’s Safe spolupracuje s evropskými zoo. Kdykoli je nezbytné zvíře utratit nebo když nečekaně uhyne, přidají veterináři do banky jejich tkáně. „Jedná se o paprsek světla. To umírající zvíře je nadějí pro budoucnost svého druhu, protože můžeme jeho genetický materiál zmrazit,“ řekl zakladatel Nature’s Safe Tullis Matson. Podařilo se tak zachránit třeba kriticky ohroženou žábu hvízdalku antilskou nebo ptáka krasku krátkoocasou.

Zdroj: České noviny, Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejnovější studie ukazuje, že dvě mužské antikoncepční pilulky by mohly rozšířit možnosti kontroly plodnosti

Jak se vypořádat s depresí? Pomůže český film

Lidé dokážou slyšet jako netopýr. Jak si lze osvojit echolokaci?

Česká kvalitní zelenina a ovoce přímo z pole: samosběry lákají nízkou cenou

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…