Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Prameniště jsou významnými mokřady a začíná jimi většina našich potoků a řek. Mnohá z nich jsou ale vážně poničena odvodňováním. Právě proto Národní park Šumava letos revitalizuje přes 500 hektarů odvodněných pramenišť a mokřadů na patnácti lokalitách.

Konkrétně se jedná o 532 hektarů, díky kterým by se měl objem vody zadržené v krajině zvýšit minimálně o 40 až 50 tisíc metrů krychlových. Obnova pramenišť a mokřadů je přitom součástí šestiletého velkého přeshraničního projektu Life for mires (Život pro mokřady), který park odstartoval předloni. Náklady na projekt se pohybují kolem 150 milionů korun, přičemž 60 procent z toho pokrývá dotace Evropské unie.

Obnovené meandry potoka Hučina. Zdroj fotografie: Správa NPŠ/Ivana Bufková

První lokalitou, kde v červenci revitalizace začala, je Malý Bor v kotlině Křemelné nedaleko Prášil. Kdysi podmáčený pramenný svah v minulosti odvodnila téměř tříkilometrová síť hlubokých kanálů, které nahradily původní mělké potoky, vysušily většinu pramenišť a způsobily významný pokles hladiny podzemní vody. Nyní se povrchové kanály ruší a drobné potoky se vracejí do svých původních tras.

Důležité je, že projekt počítá s plošným zadržením vody v krajině, nikoliv bodově například ve vodních nádržích. Plošný přístup podpoří zadržování vody na mnohem větším území a ve větších objemech. Přispěje také k dosycování zásob podzemní vody a zmírní přehřívání krajiny, ke kterému v posledních letech na mnoha místech dochází,“ vysvětila odborná garantka projektu Iva Bufková.

Probíhající revitalizace potoka. Zdroj fotografie: Správa NPŠ/Ivana Bufková

Celý projekt bude trvat až do roku 2024. Během této doby počítá s obnovou kolem dvou tisíc hektarů mokřadů a rašelinišť. Jeho součástí jsou aktivity pro veřejnost, které zahrnují hlavně program pro návštěvníky Šumavy, mnoho dobrovolnických akcí na záchranu mokřadů, řadu publikací a také výukový program pro děti a mládež.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.