Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Prameniště jsou významnými mokřady a začíná jimi většina našich potoků a řek. Mnohá z nich jsou ale vážně poničena odvodňováním. Právě proto Národní park Šumava letos revitalizuje přes 500 hektarů odvodněných pramenišť a mokřadů na patnácti lokalitách.

Konkrétně se jedná o 532 hektarů, díky kterým by se měl objem vody zadržené v krajině zvýšit minimálně o 40 až 50 tisíc metrů krychlových. Obnova pramenišť a mokřadů je přitom součástí šestiletého velkého přeshraničního projektu Life for mires (Život pro mokřady), který park odstartoval předloni. Náklady na projekt se pohybují kolem 150 milionů korun, přičemž 60 procent z toho pokrývá dotace Evropské unie.

Obnovené meandry potoka Hučina. Zdroj fotografie: Správa NPŠ/Ivana Bufková

První lokalitou, kde v červenci revitalizace začala, je Malý Bor v kotlině Křemelné nedaleko Prášil. Kdysi podmáčený pramenný svah v minulosti odvodnila téměř tříkilometrová síť hlubokých kanálů, které nahradily původní mělké potoky, vysušily většinu pramenišť a způsobily významný pokles hladiny podzemní vody. Nyní se povrchové kanály ruší a drobné potoky se vracejí do svých původních tras.

Důležité je, že projekt počítá s plošným zadržením vody v krajině, nikoliv bodově například ve vodních nádržích. Plošný přístup podpoří zadržování vody na mnohem větším území a ve větších objemech. Přispěje také k dosycování zásob podzemní vody a zmírní přehřívání krajiny, ke kterému v posledních letech na mnoha místech dochází,“ vysvětila odborná garantka projektu Iva Bufková.

Probíhající revitalizace potoka. Zdroj fotografie: Správa NPŠ/Ivana Bufková

Celý projekt bude trvat až do roku 2024. Během této doby počítá s obnovou kolem dvou tisíc hektarů mokřadů a rašelinišť. Jeho součástí jsou aktivity pro veřejnost, které zahrnují hlavně program pro návštěvníky Šumavy, mnoho dobrovolnických akcí na záchranu mokřadů, řadu publikací a také výukový program pro děti a mládež.

Související články

Zaručeně zlepší den

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Bývalý motocyklový závodník zachránil posádku sanitky. Získal cenu Gentleman silnic

Pražská veřejná doprava není zdrojem nákazy covidu, potvrdili vědci

Imunita proti koronaviru by mohla být doživotní. Nové výzkumy předčily očekávání

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…