Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak vypadá udržitelná domácnost? Jedno auto do rodiny a mobil, který vydrží deset let

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

V roce 2050 by měla naše populace dosáhnout deseti miliard. Jak můžeme v takovém počtu ochránit ekosystém planety a zároveň si udržet vysokou životní úroveň? S odpovědí přišli výzkumníci z Univerzity v Leedsu představením udržitelné domácnosti v číslech.

Technologická řešení ke snížení spotřeby energie na udržitelnou hranici jsou už dostupná. Materiální oběti potřebné pro tyto škrty jsou ale mnohem menší, než se tvrdí,“ uvedl hlavní autor studie Joel Millward-Hopkins. Výsledky jeho výzkumu ukazují udržitelný koncept domácnosti, díky kterému trojnásobek dnešní populace může žít decentně za méně než poloviční energetické výdaje.

A jak tedy taková domácnost vypadá? Domov o čtyřech členech by měl sdílet jeden počítač a jedno osobní vozidlo, které za rok najede maximálně 15 tisíc kilometrů. Podle výpočtů připadá na člena domácnosti 50 litrů studené a 20 litrů teplé vody denně, čtyři kilogramy nového oblečení za rok, jeden telefon na deset let a 2150 kalorií na den. Model počítá s naplněním základních potřeb, jako je bydlení, strava, hygiena a doprava. Zároveň bere v potaz nutnost přístupu ke kvalitní zdravotní péči, vzdělání a moderním technologiím.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…