Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak vypadá cesta ke hvězdám? Podívejte se na snímek, který zaujal NASA

2 minuty radosti
Foto: ESO Astronomy, Petr Horálek Photography

Čeští umělci patří mezi světovou špičku. Nejčerstvější úspěch má na kontě fotograf Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Americký úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) vybral jeho fotografii jako snímek dne.

Fotografie s názvem Cesta ke hvězdám vznikla 30. června 2019 během expedice za úplným zatměním Slunce na vrcholu hory La Silla v chilské poušti Atacama. V době pořízení fotografie byly na místě ztížené fotografické podmínky, foukal velmi silný vítr s nárazy přes 120 kilometrů v hodině. Díky tomu se však vzduch mimořádně pročistil a umožnil Horálkovi pořídit panoramatický snímek zobrazující Mléčnou dráhu a dvě její satelitní galaxie nad observatoří ESO v La Silla. Výjimečné podmínky umožnily vzniknout zcela unikátní fotografii.

Nejedná se však o první Horálkův úspěch. Cesta ke hvězdám je už jeho 32. fotografií, kterou NASA zvolila snímkem dne. Astronomický snímek dne NASA je prestižní ocenění nejzajímavější astronomické fotografie dne. Vybírají ji každý den editoři a spolupracovníci NASA: profesor Jerry Bonnell z Michiganské technologické univerzity a profesor Robert Nemiroff z Univerzity v Marylandu. Fotografii dne vybírají od roku 1995 a ocenění se těší světové prestiži. Průvodní texty jsou překládány do 23 světových jazyků včetně češtiny a na sociálních sítích je sledují stamilióny čtenářů denně.

Zdroj: Irozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Unikátní projekt Sanitka přání bude plnit touhy lidí v Praze a Středočeském kraji

Na jaké technologické novinky se letos můžeme těšit? Třeba na orgány z 3D tiskárny

Velryba je hrdá na svého potomka. Pochlubila se jím turistům

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…