Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak uspořádat svatbu, která vás finančně nezruinuje

Ilustrační foto: Unsplash

Víte, že váš protějšek je ten pravý, chcete s ním strávit zbytek života, ale pokud uspořádáte svatbu, hrozí, že z vás bude páreček bezdomovců? Nezapomenutelný den, kdy se stanete panem a paní lze uspořádat i bez krvácející peněženky.

Sňatek v Česku ročně uzavře přes 50 000 párů. Očekává se, že toto číslo ještě naroste, protože lidé dohánějí, co jim znemožnila pandemie. Kvůli přetlaku poptávky a všeobecnému růstu cen musí být novomanželé ještě kreativnější, pokud chtějí za svatbu utratit méně než je průměrných 100 až 200 tisíc korun.

Nastavte si rozpočet

Základní pravidlo jakéhokoli finančního plánování platí i pro svatby. Dobře si spočítejte, kolik lidí chcete pozvat a kolik z nich si můžete dovolit ubytovat. Jestliže plánujete hodně dopředu, vyplatí se založit spoření a začít šetřit prostřednictvím drobných úprav životního stylu.

Zvolte si správné datum

Nikdo nechce tahat svatební šaty v kaluži a třást se místo nadšení zimou. Popularita letních svateb však má svou cenu nejen v omdlívajících svatebčanech a nevěstě upocené pod spodničkami. Pokud si letní ideál dokážete odpustit, mimosezónní měsíce jsou listopad až únor. Když k tomu ještě zvolíte všední den, počítejte s úsporou v hodnotě desítek tisíc korun. Svatební koordinátorka Liz Taylor má další tip, jak srazit cenu ještě níže. „Vezměte se dopoledne a uspořádejte rodinný svatební brunch nebo odpolední čaj v duchu 20. let minulého století,“ navrhuje. „Ušetříte tak na drahém účtu za bar a snížíte náklady na catering ve srovnání s plnohodnotnou svatební snídaní. Stejně tak večerní obřad a jen jedna oslava přináší úsporu, ale také zajímavé možnosti cateringu,“ dodává s tipem na speciality pouliční kuchyně.

Ilustrační foto: Unsplash

Vyberte chytře místo obřadu i oslav

Když chcete uzavřít sňatek mimo místa k tomu určená, musíte se domluvit na matrice, do jejíhož správního obvodu vybrané místo přísluší. Pokud narazíte na matriku s ochotnými zaměstnanci, máte vyhráno a můžete se brát na louce, u rybníka nebo na skalním ostrohu. Jestli chcete mít střechu nad hlavou a nohy v teple, nejlépe vyjde svatba na úřadě a v termínu, který matrika stanoví. Alternativou svatebních vil a chat může být venkovský statek nebo vesnický kulturní dům, kde na vaši veselku dlouho nezapomenou.

Nerozhazujte za oblečení

Róba či sako ušité na míru a družičky v totožných šatech nejsou nutností. Pro parádu, která už se nebude opakovat, můžete využít jak půjčovnu, tak šaty z druhé ruky, které hojně prodávají nevěsty na sociálních sítích i ve specializovaných fórech. Některé ženichy jistě překvapí, že půjčit se dá také svatební oblek či smoking. Vše, co jste nakoupili, pak můžete po svatbě opět poslat dál a udělat radost dalšímu šetřícímu páru.

Šetřete s květinami

Bukety květin jsou sice krásné, ale také drahé a rychle se mění v odpad. Jestli si na ně přece jen potrpíte, použijte květiny z obřadu k dekoraci prostor, ve kterých se bude následně slavit. Pokud vy nebo někdo ve vašem okolí zahrádkaří, můžete si květiny vypěstovat sami. Další alternativou je sezónní luční kvítí. Ovšem za předpokladu, že se neberete mimo sezónu. Jestli budete mít obřad na místě, kde se koná svatba za svatbou, je vhodné se na květinové výzdobě domluvit i s páry, které se berou před vámi nebo po vás.

Dejte se na vlastní výrobu

Asi největší částku můžete ušetřit výběrem místa, kam si můžete donést vlastní jídlo a pití. Alternativou je zřízení bufetu, kde si každý sní, na co má chuť a nemusíte objednávat porce guláše pro ty, kteří jej po svatebních koláčcích sotva okusí. Populární alternativou drahého dortu je dezertový bar, který nabídne větší výběr. Jestli máte přátele, co rádi pečou, můžete je do jeho tvorby zapojit také. Pokud si nepotrpíte na muziku přímo podle nálady, můžete zvolit playlist ze Spotify, kam vyberete písničky, které pro vás něco znamenají. Jestliže vám jde spíše o zaznamenání atmosféry a vzpomínky svatebčanů, rozdejte mezi ně jednorázové foťáky, které stojí nižší stokoruny, nebo zřiďte polaroidový koutek s rekvizitami. Výsledek se nebude rovnat svatebnímu fotografovi za desetitisíce, ale vzpomínky zůstanou. Do výroby svatebních dekorací pak můžete zapojit budoucí svatebčany v rámci vzájemného poznávání a testování výběru drinků.

Ilustrační foto: Unsplash

Zdroj: autorský článek Kláry Šubíkové s využitím The Guardian, Ministerstva vnitra a Českého statistického úřadu

Související články

Zaručeně zlepší den

Chcete se přestěhovat? Zkuste tato města – za bydlení vám zaplatí

Udělejte na klienta dojem na první dobrou – jak se připravit na obchodní schůzku 

Jak prospět svému zdraví? Choďte pozpátku

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…