Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak si pořídit vánoční stromeček a být přitom šetrní k přírodě

Ilustrační foto: Depositphotos

Vánoce už jsou za rohem a vy ještě nemáte vánoční stromek, protože chcete být ekologičtí, ale nevíte jak na to? Není potřeba na stromek úplně zanevřít, jsou různé způsoby, jak si užít vůni jehličí bez odpadu. Dáme vám pár dobrých tipů.

Umělé stromky nejsou výhra

Mnozí si řeknou, že ekologickou variantou je umělý stromek. Opak je ale pravdou. Výroba těchto stromků zatěžuje životní prostředí, většinou k nám cestují až z daleké Asie a jsou velmi obtížně recyklovatelné. Negativní dopad umělého stromku na planetu se sníží na únosnou mez až tehdy, pokud jej budete zdobit minimálně deset let.

Jestli na živém stromku netrváte, sestavte si ho raději ze spadaných větviček v lese nebo vystřihněte z papíru a nazdobte papírovými ozdobami. Pro ty šikovnější existují různé návody, jak ušít látkový stromek nebo sestavit dřevěný. A pokud máte na stěnách omyvatelný nátěr, můžete si stromeček klidně nakreslit. Atmosféru Vánoc vám to určitě nezkazí a příroda vám poděkuje. Stromeček si pomocí vánoční ozdob vytvoříte i z jakékoliv vaší pokojové rostliny.

Ilustrační foto: Depositphotos

Živý stromek jedině s FSC nálepkou

Jestli ale k Vánocům potřebujete vůni čerstvého jehličí, určitě sáhněte po stromečku z šetrně obhospodařovaných FSC lesů. Seženete je jen v Praze a Brně, ale rozhodně to stojí za to. Tyto vánoční stromečky pocházejí z tzv. zdravotních prořezávek, které mají pozitivní vliv na zdraví lesa. Necestují tedy až z Dánska, jako většina stromků, které lze běžně koupit, a jejich pokácení je naopak vítané.

Více informací a místa, kde stromky koupíte, najdete na webu Czech FSC. Ideální je pak stromek zpracovat – větvičky použít na tvoření, zbytkem dřeva zatopit nebo jej dát na sběrný dvůr či k popelnicím, kde se o něj odpadové služby už postarají.

Ilustrační foto: Depositphotos

Mějte stromek na zahradě

Další možností je koupit si stromek v květináči a na jaře ho šetrně přesadit na svou zahradu nebo do lesa. Dávejte ale pozor, kde takový stromek kupujete. Ve velkých hobby marketech mohou mít stromky okopané kořeny, takže se vám dobře neuchytí a za pár let uhynou. Proto raději pátrejte ve školkách nebo opravdu kvalitních zahradnictvích.

Důležitá je pak hlavně péče o takový stromek. Nemůžete ho mít celý měsíc zavřený ve vytopené místnosti. Ideálně jej na čtrnáct dní dejte do garáže, zimní zahrady nebo jiné nevytápěné místnosti a až pak ho přesuňte dovnitř. I tak ho ale neumisťujte blízko krbu nebo topení a zkuste místnost méně vytápět. Také je vhodné ho alespoň obden zalévat nebo rosit. Po svátcích ho pak zase přesuňte zpět do nevytápěné místnosti na týden nebo dva a až poté ven na zahradu nebo terasu. Když si ho pak na jaře zasadíte do zahrady a bude se mu dařit, nemusíte pak do konce života vánoční stromek řešit, a navíc se budete těšit z toho, jak vám krásně roste.

Pokud ale nechcete řešit, co se stromkem po svátcích, je možné si ho také půjčit. Stromek vám doručí a po Vánocích zase vyzvednou, takže to budete mít bez starostí. Koukněte se po nejbližší půjčovně stromků ve vašem okolí.

Zdroje:
Eko Vánoce. Jak si vybrat stromek šetrně a eticky

dTest. Je umělý stromek ekologičtější?

FSC ČR a Mgr. Jakub Fabík. Kde koupit vánoční stromeček z šetrně obhospodařovaných FSC lesůSvět stromků. Jak se starat o živý vánoční stromek v květináči
Econea a Kateřina Dolečková. Živý nebo umělý vánoční stromek? Jakému říct NE? A co si myslí lesní skřítci?

Související články

Zaručeně zlepší den

Láska nemá hranic. Lidé pomohli ztracenému delfínovi a zraněnému vlkovi

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

Proběhl 26. ročník závodu psích spřežení Šediváčkův Long

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…