Máte rádi mléko a nemáte problém s tím vypít tři skleničky denně? Pak máte vyhráno nad alzheimerem a parkinsonem. Alespoň tedy podle nejnovějších vědeckých výzkumů. Mléko totiž obsahuje antioxidant glutathion, který chrání mozkové buňky.
Kravské mléko je velmi diskutabilním tématem. Jedni se ho zastávají, podle jiných organismu spíš škodí. Vědecké studie studie University of Kansas Medical Center ale hovoří zcela jasně: antioxidant glutathion obsažený v mléce chrání mozkové buňky před jejich poškozením a pomáhá neutralizovat oxidační stres v těle způsobený volnými radikály. Právě ten prý způsobuje Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu.
A jak na to vědci přišli? Jejich studie se zúčastnilo 60 dospělých jedinců, u kterých pomocí speciálních skenerů lékaři sledovali dopad stravy na hladinu glutathionu v mozku. Z jejich zjištění vyplynulo, že nejvyšší hladinu tohoto antioxidantu v mozku mají lidé, kteří vypijí tři a více sklenic mléka denně. Tak na zdraví!
Veronika Kábrtová
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít
Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…