Většina lidí Keni k vaření používá dřevo či dřevěné uhlí, což jsou podle Světové zdravotnické organizace zdraví škodlivá paliva. Řešením by nově mohly být vařiče vyhřívající nezávadný plyn z hyacintů. Novinku vyvinula podle informací agentury Reuters keňská energetická společnost Biogas International s farmaceutickou firmou AstraZeneca a vědci z Cambridgeské univerzity.
K výrobě plynu se vyžívají listy vodních hyacintů, jež pokrývají velkou část Viktoriina jezera ležícího na území Keni, Tanzanie a Ugandy. Protože rostlina je zde považována za invazivní druh a škodí místnímu ekosystému, je její likvidace žádoucí.
Kromě toho, že plyn nevypouští do ovzduší škodlivé emise, vaření na něm ocení také místní obyvatelé. „Plyn nevytváří kouř, nepáchne a je to na něm mnohem rychlejší,“ vypočítal výhody Keňan Tony Otieno.
Možnost přejít na plynové vaření zatím dostala asi padesát keňských rodin, které vařiče dostaly v rámci projektu zdarma. Jejich masové rozšíření však ještě nejspíš nějaký čas potrvá, protože pořizovací cena činí aktuálně asi čtrnáct tisíc korun, což je pro většinu místních domácností příliš drahé.
Zdroj: Reuters
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat
Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…