Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak na problémy s parkováním? Automatický parkovací systém je řešením

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Ušetřit prostor, čas, peníze, ale také pomoci životnímu prostředí je možné mimo jiné pomocí automatického parkovacího systému. Používají ho už nějaký ten pátek třeba na Krétě, nyní přišla novinka i do Česka. Na jejím vývoji se podílí Vysoká škola báňská – Technická univerzita v Ostravě ve spolupráci s firmou Koma Industry s.r.o.

Systém by měl být k dispozici v podobě samoobslužného parkovacího domu. V plánu je, že jej bude možné variabilně rozšiřovat nebo zmenšovat podle aktuální potřeby. Mohl by tak mimo jiné přispět k řešení problémů s nedostatkem parkovacích míst v českých městech.

V současné době je parkování vozidel velkým problémem řady měst. Roste poptávka po uskutečnění projektů v rámci konceptu Smart City. Tento projekt je v souladu s konceptem a umožňuje zvýšení koncentrace automobilů, a to včetně elektromobilů, na minimální ploše,“ zdůraznil Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury České republiky, která projekt finančně podpořila. „Dalším přínosem je využití obnovitelných zdrojů energie a akumulace elektrické energie pro zajištění napájení automatického parkovacího systému, včetně možnosti nabíjení elektromobilů,“ dodal.

Ilustrační foto: Pexels

Fungování systému by nemělo být složité. Z pohledu řidiče půjde o standardní postup. Na vstupní bráně s informacemi o obsazenosti se řidič identifikuje parkovací kartou. V případě volného místa bude otevřen vstupní odbavovací prostor a po najetí na paletu a zabezpečení vozidla potvrdí kartou zaparkování. Po návratu k parkovacímu domu opět kartou spustí proces vyparkování, které z pohledu parkovacího domu končí navezením automobilu na paletě do odbavovacího prostoru a jeho následným opuštěním. Vozidla budou samozřejmě vždy připravena ve směru jízdy.

„V rámci projektu máme ale další nápady, které by měly zásadně urychlit celý proces, související s využitím mobilních informačních technologií. Například přiblížení času vyparkování a tím pádem předchystání vozidla či architektonické uspořádání domu s možností oznámení, na kterém odbavovacím prostoru bude auto přichystáno,“ dodal Lukáš Prokop z ostravské univerzity.

Zdroj: Technologická agentura ČR

Související články

Zaručeně zlepší den

Psí asistenti. Nevidomým lidem jich v Česku pomáhá asi 500

Vlčí pár v Jeseníkách. Poprvé jej tam zachytily fotopasti

Orgasmický koncert. Žena se neudržela na hudebním vystoupení

Příroda je inteligentní. Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…