Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak na problémy s parkováním? Automatický parkovací systém je řešením

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Ušetřit prostor, čas, peníze, ale také pomoci životnímu prostředí je možné mimo jiné pomocí automatického parkovacího systému. Používají ho už nějaký ten pátek třeba na Krétě, nyní přišla novinka i do Česka. Na jejím vývoji se podílí Vysoká škola báňská – Technická univerzita v Ostravě ve spolupráci s firmou Koma Industry s.r.o.

Systém by měl být k dispozici v podobě samoobslužného parkovacího domu. V plánu je, že jej bude možné variabilně rozšiřovat nebo zmenšovat podle aktuální potřeby. Mohl by tak mimo jiné přispět k řešení problémů s nedostatkem parkovacích míst v českých městech.

V současné době je parkování vozidel velkým problémem řady měst. Roste poptávka po uskutečnění projektů v rámci konceptu Smart City. Tento projekt je v souladu s konceptem a umožňuje zvýšení koncentrace automobilů, a to včetně elektromobilů, na minimální ploše,“ zdůraznil Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury České republiky, která projekt finančně podpořila. „Dalším přínosem je využití obnovitelných zdrojů energie a akumulace elektrické energie pro zajištění napájení automatického parkovacího systému, včetně možnosti nabíjení elektromobilů,“ dodal.

Ilustrační foto: Pexels

Fungování systému by nemělo být složité. Z pohledu řidiče půjde o standardní postup. Na vstupní bráně s informacemi o obsazenosti se řidič identifikuje parkovací kartou. V případě volného místa bude otevřen vstupní odbavovací prostor a po najetí na paletu a zabezpečení vozidla potvrdí kartou zaparkování. Po návratu k parkovacímu domu opět kartou spustí proces vyparkování, které z pohledu parkovacího domu končí navezením automobilu na paletě do odbavovacího prostoru a jeho následným opuštěním. Vozidla budou samozřejmě vždy připravena ve směru jízdy.

„V rámci projektu máme ale další nápady, které by měly zásadně urychlit celý proces, související s využitím mobilních informačních technologií. Například přiblížení času vyparkování a tím pádem předchystání vozidla či architektonické uspořádání domu s možností oznámení, na kterém odbavovacím prostoru bude auto přichystáno,“ dodal Lukáš Prokop z ostravské univerzity.

Zdroj: Technologická agentura ČR

Související články

Zaručeně zlepší den

Účty za energie v Evropě rostou: Co dělají ostatní země, aby je lidem pomohly zaplatit?

Američané obnoví lesy zničené ohněm. Vysadí miliardu stromů

Češi jsou štědří. Darovali miliardy na charitu

Jihokorejští vědci vyvinuli „e-tetování“, které dokáže monitorovat zdravotní stav

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …