Ušetřit prostor, čas, peníze, ale také pomoci životnímu prostředí je možné mimo jiné pomocí automatického parkovacího systému. Používají ho už nějaký ten pátek třeba na Krétě, nyní přišla novinka i do Česka. Na jejím vývoji se podílí Vysoká škola báňská – Technická univerzita v Ostravě ve spolupráci s firmou Koma Industry s.r.o.
Systém by měl být k dispozici v podobě samoobslužného parkovacího domu. V plánu je, že jej bude možné variabilně rozšiřovat nebo zmenšovat podle aktuální potřeby. Mohl by tak mimo jiné přispět k řešení problémů s nedostatkem parkovacích míst v českých městech.
„V současné době je parkování vozidel velkým problémem řady měst. Roste poptávka po uskutečnění projektů v rámci konceptu Smart City. Tento projekt je v souladu s konceptem a umožňuje zvýšení koncentrace automobilů, a to včetně elektromobilů, na minimální ploše,“ zdůraznil Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury České republiky, která projekt finančně podpořila. „Dalším přínosem je využití obnovitelných zdrojů energie a akumulace elektrické energie pro zajištění napájení automatického parkovacího systému, včetně možnosti nabíjení elektromobilů,“ dodal.
Fungování systému by nemělo být složité. Z pohledu řidiče půjde o standardní postup. Na vstupní bráně s informacemi o obsazenosti se řidič identifikuje parkovací kartou. V případě volného místa bude otevřen vstupní odbavovací prostor a po najetí na paletu a zabezpečení vozidla potvrdí kartou zaparkování. Po návratu k parkovacímu domu opět kartou spustí proces vyparkování, které z pohledu parkovacího domu končí navezením automobilu na paletě do odbavovacího prostoru a jeho následným opuštěním. Vozidla budou samozřejmě vždy připravena ve směru jízdy.
„V rámci projektu máme ale další nápady, které by měly zásadně urychlit celý proces, související s využitím mobilních informačních technologií. Například přiblížení času vyparkování a tím pádem předchystání vozidla či architektonické uspořádání domu s možností oznámení, na kterém odbavovacím prostoru bude auto přichystáno,“ dodal Lukáš Prokop z ostravské univerzity.
Zdroj: Technologická agentura ČR
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to
Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…