Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak na distanční výuku studentů s ADHD nebo dyslexií? Český nástroj zazářil v mezinárodní soutěži

Ilustrační foto: Pixabay

Služba, která vyučující připraví na práci se studenty se specifickými potřebami a následně jim pomůže s praktickou výukou, v českém školství dosud chyběla. Čtyři studenti z brněnské Masarykovy univerzity tuto díru na trhu zaplnili a se svou aplikací KLIC obsadili třetí příčku v mezinárodní soutěži EduHack 2021.

Soutěž probíhala jako takzvaný hackathon, při kterém programátoři, mnohdy ve spolupráci s grafiky a webdesignéry, intenzivně pracují na zadaném softwarovém projektu. V letošním ročníku bylo úkolem vytvořit produkt, který bude odpovídat na současné výzvy distanční výuky a využije příležitosti, které digitální vzdělávání nabízí.

Soutěže se zúčastnilo celkem devět týmů. Nejúspěšnější z českých uskupení s názvem ICQ se umístilo na bronzové příčce. „Snažili jsme se najít skupinu, která může on-line výukou strádat nejvíce a napadlo nás zaměřit se na studenty se specifickými potřebami, tedy například s dyslexií, barvoslepostí nebo ADHD,“ vysvětlila záměr projektu jeho členka Adéla Řiháková.

Služba je navržena jako soubor kurzů pro učitele, kteří díky nim mohou přizpůsobit svou výuku studentům se speciálními potřebami. „KLIC není stavěn na myšlence toho, že se mají ostatní studenti omezovat. Hlavní motivace naší práce spočívala v tom, že v každém studentovi dřímá potenciál, který je nutné dostat ven,“ dodala Řiháková. Díky umístění v soutěži získali studenti peníze na další rozpracování projektu, zatím však jeho uvedení do praxe neplánují.

Zdroj: Magazín M

Související články

Zaručeně zlepší den

Možnost „nahoře bez“ platí v německých bazénech nově i pro ženy

Objev v Moravském krasu. Nachází se tam další dosud nepoznané stovky metrů chodeb a jeskyně

Poklad z druhohor. Vymřelá planeta ožila dřív, než si vědci mysleli

Indové přestanou při rituálech používat živé slony. Nahradí je mechanické stroje

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…