Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak na distanční výuku studentů s ADHD nebo dyslexií? Český nástroj zazářil v mezinárodní soutěži

Ilustrační foto: Pixabay

Služba, která vyučující připraví na práci se studenty se specifickými potřebami a následně jim pomůže s praktickou výukou, v českém školství dosud chyběla. Čtyři studenti z brněnské Masarykovy univerzity tuto díru na trhu zaplnili a se svou aplikací KLIC obsadili třetí příčku v mezinárodní soutěži EduHack 2021.

Soutěž probíhala jako takzvaný hackathon, při kterém programátoři, mnohdy ve spolupráci s grafiky a webdesignéry, intenzivně pracují na zadaném softwarovém projektu. V letošním ročníku bylo úkolem vytvořit produkt, který bude odpovídat na současné výzvy distanční výuky a využije příležitosti, které digitální vzdělávání nabízí.

Soutěže se zúčastnilo celkem devět týmů. Nejúspěšnější z českých uskupení s názvem ICQ se umístilo na bronzové příčce. „Snažili jsme se najít skupinu, která může on-line výukou strádat nejvíce a napadlo nás zaměřit se na studenty se specifickými potřebami, tedy například s dyslexií, barvoslepostí nebo ADHD,“ vysvětlila záměr projektu jeho členka Adéla Řiháková.

Služba je navržena jako soubor kurzů pro učitele, kteří díky nim mohou přizpůsobit svou výuku studentům se speciálními potřebami. „KLIC není stavěn na myšlence toho, že se mají ostatní studenti omezovat. Hlavní motivace naší práce spočívala v tom, že v každém studentovi dřímá potenciál, který je nutné dostat ven,“ dodala Řiháková. Díky umístění v soutěži získali studenti peníze na další rozpracování projektu, zatím však jeho uvedení do praxe neplánují.

Zdroj: Magazín M

Související články

Inspirace

Studenti z Brna zabodovali s únikovkou o dezinformacích na světové soutěži v USA

Byznys

Studenti vytvořili aplikaci, která pomáhá lidem s prezentováním

Byznys

Rozjezdem roku je mobilní aplikace Glucly pro diabetiky

Inspirace

Pražské cyklisty podpoří letní soutěž Na kole Prahou

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…