Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak mluvit s dětmi o válce? Psychologové z Masarykovy univerzity radí rodičům a učitelům

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Freepik

Tipy a doporučení, jak komunikovat dětem situaci na Ukrajině a jak jim pomoci zvládat nepříjemné emoce, najdou nově rodiče a učitelé na stránkách katedry psychologie FSS MU. Materiály připravili studenti magisterského programu psychologie pod vedením Mgr. Zuzany Masopustové, Ph.D.

V krizové situaci se může vynořit celá řada nepříjemných emocí, se kterými si děti samy neumí poradit. Je proto důležité, aby jim učitelé a rodiče v těchto dnech byli na blízku, když potřebují vyslechnout, poradit nebo pomoci zvládnout svůj strach či úzkost. Porozumění situaci a projevy emocí se mohou u různých věkových skupin výrazně lišit, a proto psychologové připravili hned několik materiálů zaměřených na děti rozdílného věku.

Některé základní rady však platí univerzálně napříč věkovými skupinami:

  • Aby dospělí mohli dětem pomoci, musí se nejprve postarat sami o sebe. Proto vždy odhadujte svoje síly a pokud jste vyčerpaní, nebojte se dítě jen krátce opečovat a odsunout rozhovor na jindy.
  • Neskrývejte před dětmi své emoce. Dítě potřebuje vědět, že je normální plakat, mít strach, zlobit se. Dejte ale dítěti najevo, že se o sebe jste schopní postarat. Dítě by nikdy nemělo chránit dospělé.
  • Děti mohou situaci intenzivně prožívat, i když o tom nemluví. Proto jim opakovaně nabízejte možnost si s vámi o svých myšlenkách a pocitech promluvit. Vysvětlete jim, že je normální se bát a že v tom nejsou samy.
  • Emoce se mohou projevovat i fyzicky. To může být pro dítě děsivé. Pokud se dítěti rozbuší srdíčko, špatně se mu dýchá, třese se, nemůže spát a podobně, vysvětlete mu, že je to normální a že neumírá. V materiálech najdete konkrétní rady, jak s tělesnými projevy pracovat.
  • Podporujte děti v aktivním zapojení do pomoci. Pomůže jim to vyrovnat se s úzkostí a zbavit se bezmoci. Malé děti mohou například namalovat či vymodelovat ukrajinskou vlajku, starší se mohou zapojit do sbírek, akcí na podporu Ukrajiny nebo pomoci Ukrajincům přímo ve vašem městě.
  • Zachovejte denní režim a nedovolte dětem vypadnout z běžných rituálů. Válka by neměla být jediným tématem jejich dní. Kontrolujte proto, jestli děti své zapojení do situace nepřehánějí na úkor svých sil. Pokuste se nevystavovat je přemíře drastických záběrů a mediálních obsahů.
Ilustrační foto: Freepik

Kromě rad pro rodiče a učitele se postupně na webu katedry objeví také materiály zaměřené na vysokoškoláky, rodiny s příbuznými na Ukrajině, Ukrajince žijící ve válečné zóně a další.

Autorský článek Venduly Čermákové s využitím informací ze stránek Katedry psychologie FSS MU

Související články

Zaručeně zlepší den

Účty za energie v Evropě rostou: Co dělají ostatní země, aby je lidem pomohly zaplatit?

Američané obnoví lesy zničené ohněm. Vysadí miliardu stromů

Češi jsou štědří. Darovali miliardy na charitu

Jihokorejští vědci vyvinuli „e-tetování“, které dokáže monitorovat zdravotní stav

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…