Komáři dovedou pěkně znepříjemnit teplé letní dny. Repelent mnohdy nepomůže – hmyz si cestu stejně najde. Nyní by se vůči němu mělo být snadnější efektivně bránit. Vědci totiž našli mechanismus, který stojí za schopností komárů vypátrat člověka vhodného ke štípnutí. Informoval o tom server The Guardian.
Komáři mají hned několik způsobů, jak vycítit člověka. Disponují velmi dobrým čichem, kterým detekují lidský pot, oxid uhličitý z lidského dechu a teplotu lidské kůže. Vědci z Rockefellerovy univerzity v New Yorku byli zmatení, když komáři nějakým způsobem dokázali najít lidi, které by mohli kousnout, i poté, co z jejich genomu odstranili celou rodinu proteinů vnímajících lidské pachy. V důsledku toho zkoumali pachové receptory v komářích tykadlech. Zjistili přitom, že i když komáři přijdou o jeden nebo více receptorů, nemá to vliv na jejich schopnost zachytit lidské pachy. Tento záložní systém se podle autorů studie mohl vyvinout jako mechanismus přežití.
Podle odborníků by pochopení toho, jak komáří mozek zpracovává lidský pach, v konečném důsledku mohlo být využito k prevenci komářího štípání a k omezení šíření nemocí, které tento hmyz přenáší, jako je malárie, horečka dengue a žlutá zimnice. Cílem je vyvinout repelenty zaměřené na receptory a neurony, kterými komáři detekují lidský pach.
Zdroj: The Guardian, České noviny
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)
Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…