Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Italská firma na týden zakázala e-maily, aby snížila stres u zaměstnanců

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Ředitel Michele Moltrasio na týden zakázal posílání interních e-mailů v italské textilní společnosti Gabel. Za jeho rozhodnutím stály výsledky průzkumu mezi zaměstnanci, kteří si stěžovali na příliš velké množství interní pošty, která je vyrušuje od práce. Nyní musejí zaměstnanci všechny informace předávat osobně. Pracovníci si tak odpočinou od sezení u počítače a procvičí své komunikační schopnosti.

„Dny experimentování se zákazem posílání interních e-mailů jsou velmi cenné proto, abychom porozuměli a znovu popřemýšleli nad podobou a rychlostí práce,“ uvedl Moltrasio pro BBC a doplnil, že nyní jeho zaměstnanci znovu objevují potěšení z toho, když mohou spolu navzájem hovořit.

Rozesílání informací e-mailem, předávání pokynů i zadání prostřednictvím elektronické pošty se jeví jako velmi účinný způsob, jak zvednout v dnešním světě produktivitu práce. Podle průzkumu 52 procent Američanů kontroluje svůj e-mail před a po práci, a to dokonce i ve dnech, kdy jsou doma na neschopence. Podle jiné studie lidé kontrolují svůj e-mail až 77 krát za den, což naopak zvyšuje hladinu stresu.

Plná poštovní schránka pak může vytvářet tlak a nechuť odpovídat. Časté je, že si lidé na konci týdně úplně promažou poštu, aby začínali nový týden s čistým štítem. To ovšem může působit zdržování, když na sebe jednotlivé kroky práce navazují a než se jeden zaměstnanec znovu připomene druhému s posláním reportu či jiné práce, může to trvat několik dnů.

Tlak s posíláním e-mailů také může být spojen se zvýšenou úrovní stresu. A podle studie University of California bylo zjištěno, že lidé, kteří po pět dnů neměli přístup k e-mailu, byli nejen produktivnější, ale také měli mnohem přirozenější tep srdce. Z tohoto důvodu se vyplatí snížit počet přístupu k e-mailu každý den, ať už dobrovolně či prostřednictvím firemního nařízení.

Zdroj: time.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.