Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Italská firma na týden zakázala e-maily, aby snížila stres u zaměstnanců

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Ředitel Michele Moltrasio na týden zakázal posílání interních e-mailů v italské textilní společnosti Gabel. Za jeho rozhodnutím stály výsledky průzkumu mezi zaměstnanci, kteří si stěžovali na příliš velké množství interní pošty, která je vyrušuje od práce. Nyní musejí zaměstnanci všechny informace předávat osobně. Pracovníci si tak odpočinou od sezení u počítače a procvičí své komunikační schopnosti.

„Dny experimentování se zákazem posílání interních e-mailů jsou velmi cenné proto, abychom porozuměli a znovu popřemýšleli nad podobou a rychlostí práce,“ uvedl Moltrasio pro BBC a doplnil, že nyní jeho zaměstnanci znovu objevují potěšení z toho, když mohou spolu navzájem hovořit.

Rozesílání informací e-mailem, předávání pokynů i zadání prostřednictvím elektronické pošty se jeví jako velmi účinný způsob, jak zvednout v dnešním světě produktivitu práce. Podle průzkumu 52 procent Američanů kontroluje svůj e-mail před a po práci, a to dokonce i ve dnech, kdy jsou doma na neschopence. Podle jiné studie lidé kontrolují svůj e-mail až 77 krát za den, což naopak zvyšuje hladinu stresu.

Plná poštovní schránka pak může vytvářet tlak a nechuť odpovídat. Časté je, že si lidé na konci týdně úplně promažou poštu, aby začínali nový týden s čistým štítem. To ovšem může působit zdržování, když na sebe jednotlivé kroky práce navazují a než se jeden zaměstnanec znovu připomene druhému s posláním reportu či jiné práce, může to trvat několik dnů.

Tlak s posíláním e-mailů také může být spojen se zvýšenou úrovní stresu. A podle studie University of California bylo zjištěno, že lidé, kteří po pět dnů neměli přístup k e-mailu, byli nejen produktivnější, ale také měli mnohem přirozenější tep srdce. Z tohoto důvodu se vyplatí snížit počet přístupu k e-mailu každý den, ať už dobrovolně či prostřednictvím firemního nařízení.

Zdroj: time.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.