Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Injekce inzulínu může nahradit drobná robotická pilulka

Ilustrační foto: Pexels

Zařízení vyrobená pro lidské zdraví nám i nadále usnadňují život. Za tímto účelem se také výzkumníci Massachusetts Institute of Technology (MIT) momentálně zaměřují na nahrazení injekcí inzulínu speciálními robotickými kapslemi, píše server Interesting Engineering.

Běžně nelze velké proteinové léky podávat perorálně, protože nemohou projít přes naši hlenovou bariéru. To znamená, že inzulín a většina dalších biologických léků, tedy léků skládajících se z proteinů nebo nukleových kyselin, musí být podány skrz injekci nebo přímo v nemocnici od profesionálů. Studie zveřejněná v Science Robotics naznačuje, že nově vyvinutá pilulka nazvaná RoboCap by mohla mít navrch před injekcemi tím, že se roztočí a prorazí hlenovou bariérou, a když se dostane do tenkého střeva, umožní lékům přenášeným kapslí projít do buněk lemujících střevo.

Ilustrační foto: Pexels

Překonávání překážek

Hlavní autorkou studie zabývající se lékem RoboCap je Shriya Srinivasana, výzkumnice v Kochově institutu pro integrovaný výzkum rakoviny na MIT a juniorka v Society of Fellows na Harvardské univerzitě.

Srinivasana navrhla vyvinout ochrannou kapsli s mechanismem, který dokáže nabourat hlen, podobně jako stroje na vrtání tunelů vrtají do půdy a skály. RoboCap, který je velký asi jako multivitamin, nese tunelovací prvky na svém hlavním těle a povrchu, lék přenáší v malé nádržce na jednom konci. Želatinový povlak kapsle může být upraven tak, aby se rozpadl při určité úrovni pH. Malý motor uvnitř kapsle RoboCap se začne otáčet, když se povlak rozpustí v důsledku změny pH, která je výsledkem tohoto procesu. Tento pohyb podporuje schopnost kapsle zavrtat se do hlenu a odsunout ho stranou. Kapsle je navíc pokryta drobnými výstupky, které fungují jako štětiny zubního kartáčku a odstraňují hlen. Kombinací všech těchto prvků se maximalizuje kapacita poskytnout optimální podmínky pro vstřebání léku.

Vědci zjistili, že s kapslí mohou dodat 20 až 40krát více léků než s podobnou kapslí bez tunelovacího mechanismu. Kromě toho výzkumníci nenašli žádné známky zánětu nebo podráždění v trávicím traktu poté, co kapsle prošla. Prozatímní výsledky testování této pilulky vypadají opravdu slibně.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Objevte krásy Japonska. Má o 7 000 ostrovů více, než se uvádělo

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Rostlinné podprsenky přichází na trh

Herečka a zpěvačka Kateřina Pechová: Potřebuji být pořád v běhu

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…