Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Iniciativa NáZNAK propojuje světy slyšících a neslyšících

3 minuty radosti
Zdroj fotografie: NáZNAK

Jsou dvě, fungují od loňského jara a dle svých vlastních slov se snaží stavět komunikační mosty mezi slyšícími a neslyšícími. Zájemcům ukazují, jaké je to, být v kůži neslyšícího, i radí, jak s takovými lidmi nejlépe komunikovat.

„Za naším příběhem stojí především vizualita spojená s uměním, které obě milujeme. Přemýšlely jsme nad tím, jaký je to pocit, vnímat svět primárně pomocí vizuality, a tento svět jsme se lidem rozhodly zprostředkovat,“ popisují zakladatelky zrod svého nápadu.

Projekt založily Anna Pogranová a Lucie Přibylová loni v květnu a záhy se s ním zúčastnily soutěže Social Impact Award, kde se jim dostalo hned dvojitého ocenění – uspěly jak v hodnocení poroty, tak i veřejnosti.

Záměrem NáZNAKu je pomoci k lepší integraci neslyšících a ke vzájemnému porozumění se slyšícími. Jedním ze způsobů, jak se toho snaží dosáhnout, je tzv. zážitková hra. „Při hře si vyzkoušíte, jaké to je být neslyšící. Zjistíte, jak fungují vaše ostatní smysly, naučíte se základy znakového jazyka a přestanete se bát komunikace s neslyšícími. Cílem je si uvědomit, jaký je to pocit neslyšet hudbu, ruchy, hlasy a vše, co se kolem děje,“ vysvětluje Přibylová.

Sdružení pořádá i víkendové kurzy a workshopy zaměřené na rozvoj vizuální a hmatové stránky účastníků. Ti mohou být jak z řad slyšících, tak neslyšících. „Kurzy se soustředí na oblast umění a řemesel a jsou otevřené pro širokou veřejnost, takže pokud se chcete naučit něco nového, a zároveň trochu poznat kulturu neslyšících, neváhejte se přihlásit,“ vyzývá Pogranová.

Nejčastější chybou ve vzájemné komunikaci je podle zakladatelek NáZNAKU snaha na neslyšící křičet namísto pokusu o lepší a pomalejší artikulaci. Ze všeho nejdůležitější je přitom se nebát: „Strach ze ztrapnění ovládá i naši běžnou komunikaci, natož tu, která nám připadá jiná. Jakmile však neslyšící uvidí snahu, uvidíte, jak bude i přes jinakost vaše komunikace probíhat hladce.“

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost