Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Imunoterapie je největší pokrok v léčbě rakoviny za posledních deset let

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Novým způsobem léčby rakoviny, který má podle odborníků obrovský potenciál do budoucna, je imunoterapie. Prozatím se poskytuje pacientům s rakovinou kůže, v brzké době se ale počítá i s léčbou dalších druhů rakoviny. Imunoterapie představuje největší pokrok v léčbě zákeřné nemoci za posledních deset let.

Jak již název metody napovídá, imunoterapie využívá ke zničení zhoubného nádoru vlastní imunitní systém člověka, tedy přirozené imunitní mechanizmy aktivující protinádorovou imunitu. Výhodou je, že je účinná také v konečné fázi vývoje rakoviny. V porovnání například s cytostatickou léčbou nezabíjí buňky, které by zabíjet neměla, ale soustředí se pouze na zhoubné nádorové buňky. Kromě toho má oproti jiným metodám velmi malé vedlejší účinky. Některé preparáty se v rámci léčby podávají jednorázově po dobu několika týdnů, jiné je naopak potřeba užívat dlouhodobě.

Imunoterapie se prozatím v praxi aplikuje na léčbu rakoviny kůže, mezi níž se zařadí například melanom, bazaliom či spinaliom, přičemž jejím cílem je zlepšit průběh nemoci a prodloužit život pacienta. Úspěšnost léčby je poměrně vysoká, dosahuje až osmdesát procent. Lékaři z Ligy proti rakovině, neziskové organizace usilující o potlačení rakoviny, však do imunoterapie z dlouhodobého hlediska vkládají velké naděje, takže podle jejich odhadu by mohla být metoda už brzy využitelná také při léčbě rakoviny ledvin, prostaty, plic nebo vaječníků. Jako velmi perspektivní hodnotí novou léčbu i Česká onkologická společnost, sdružující odborníky z oblasti onkologie.

Imunoterapií se v současné době léčí první pacienti, přičemž zkušenosti s léčbou jsou pozitivní.

Zdroj: rozhlas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

FOTO: Podívejte se na nejkrásnější fotky české přírody. Soutěž vyhrál snímek kosa

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Naplňuje mě, když svůj čas můžu smysluplně využít, říká vozíčkářka Petra Černá, která pomáhá opuštěným kočičkám

Chlupatá radost pro seniory. Návštěvy zvířecích terapeutů vracejí úsměv i chuť do života

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…