Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová terapie představuje naději pro nemocné s rakovinou prostaty

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Vědci vyvinuli nový způsob, jak léčit rakovinu prostaty prostřednictvím imunoterapie. Doktoři a výzkumníci z Texasu nyní uveřejnili zprávu v odborném časopise Journal of Radiation Oncology, která popisuje úspěchy imunoterapie při její aplikaci na léčbu rakoviny prostaty – pacienti žijí podstatně déle.

Léčba způsobuje, že se rakovinné buňky sami zničí. Následující pětileté období tak přežije mnohem více pacientů než dříve – zlepšení v číslech se pohybuje okolo 20 %.

Vědci zkombinovali tradiční léčbu ozařováním s jimi nazývanou léčbou „terapie sebevražedných genů“. Nový proces funguje díky genetické úpravě rakovinných buněk, které způsobí vyšší aktivitu imunitního systému, který se je následně pokusí zničit. Jedná se o účinnou vakcínu, která je vytvořená z pacientových vlastních rakovinných buněk. Imunitní systém normálně nenapadá rakovinné buňky, protože se vyvinuly již z existujících zdravých buněk přítomných po celém těle, neboť je nedokáže dobře rozlišit. Ale nyní to prostřednictvím vakcíny dokáže.

Doktoři v nemocnici v Texasu vyzkoušeli tuto léčbu kombinovanou klasickou léčbou ozařováním na 62 pacientech. Po pěti letech bylo procento přeživších 97 % u pacientů, kteří byli v počáteční fázi rakoviny prostaty a 94 % pro pacienty, kteří čelili agresivnější formě nemoci. To je o 20 % lepší výsledek, než činí průměrná statistika.

„Možná budeme schopni dokonce aplikovat účinnou látku v injekci přímo do tumoru a nechat tělo, aby samo zabilo rakovinné buňky,“ uvádí doktor Brian Butler. „Jakmile jednou imunitní systém získá představu o tom, které z buněk jsou ty rakovinné, pokud se tyto buňky objeví znovu, bude o nich tělo vědět a zlikviduje je,“ dodává.

Zdroj: goodnewsnetwork.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.