Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová terapie představuje naději pro nemocné s rakovinou prostaty

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Vědci vyvinuli nový způsob, jak léčit rakovinu prostaty prostřednictvím imunoterapie. Doktoři a výzkumníci z Texasu nyní uveřejnili zprávu v odborném časopise Journal of Radiation Oncology, která popisuje úspěchy imunoterapie při její aplikaci na léčbu rakoviny prostaty – pacienti žijí podstatně déle.

Léčba způsobuje, že se rakovinné buňky sami zničí. Následující pětileté období tak přežije mnohem více pacientů než dříve – zlepšení v číslech se pohybuje okolo 20 %.

Vědci zkombinovali tradiční léčbu ozařováním s jimi nazývanou léčbou „terapie sebevražedných genů“. Nový proces funguje díky genetické úpravě rakovinných buněk, které způsobí vyšší aktivitu imunitního systému, který se je následně pokusí zničit. Jedná se o účinnou vakcínu, která je vytvořená z pacientových vlastních rakovinných buněk. Imunitní systém normálně nenapadá rakovinné buňky, protože se vyvinuly již z existujících zdravých buněk přítomných po celém těle, neboť je nedokáže dobře rozlišit. Ale nyní to prostřednictvím vakcíny dokáže.

Doktoři v nemocnici v Texasu vyzkoušeli tuto léčbu kombinovanou klasickou léčbou ozařováním na 62 pacientech. Po pěti letech bylo procento přeživších 97 % u pacientů, kteří byli v počáteční fázi rakoviny prostaty a 94 % pro pacienty, kteří čelili agresivnější formě nemoci. To je o 20 % lepší výsledek, než činí průměrná statistika.

„Možná budeme schopni dokonce aplikovat účinnou látku v injekci přímo do tumoru a nechat tělo, aby samo zabilo rakovinné buňky,“ uvádí doktor Brian Butler. „Jakmile jednou imunitní systém získá představu o tom, které z buněk jsou ty rakovinné, pokud se tyto buňky objeví znovu, bude o nich tělo vědět a zlikviduje je,“ dodává.

Zdroj: goodnewsnetwork.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Bývalý motocyklový závodník zachránil posádku sanitky. Získal cenu Gentleman silnic

Pražská veřejná doprava není zdrojem nákazy covidu, potvrdili vědci

Imunita proti koronaviru by mohla být doživotní. Nové výzkumy předčily očekávání

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…