Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

I staré věci mohou zachránit život. Aplikace FandiMat pomáhá lidem, kteří se kvůli koronaviru ocitli v nouzi

Autorky projektu FandiMat Petra Květová Pšeničná a Žaneta Slámová. Foto: Fandimat

Jednoduše propojit lidi v nouzi a ty, kteří jsou ochotní pomoci. To je cílem nové aplikace FandiMat. Na rozdíl od finančních sbírek se ale aplikace zaměřuje na pomoc materiální. Rodinám v tísni, samoživitelům nebo seniorům tak pomáhá spojit se s lidmi v okolí, kteří jsou ochotni potřebné předměty darovat. Obzvláště v aktuální době krize chce projekt rychle a efektivně podpořit ty, kteří to potřebují.

Oblečení, hračky, hygienické potřeby nebo trvanlivé potraviny. Ne všichni chtějí nebo mohou pomáhat potřebným finančně. Aplikace FandiMat ukazuje, že právě materiální pomoc je v některých situací vhodnější. I starší věci, které se někomu nehodí, totiž mohou jinde zachránit život. „Naším cílem je, aby aplikace FandiMat ulehčila všem možnost vzájemně si pomáhat. Lidem, kteří jsou solidární a chtějí nabídnout pomocnou ruku, dává aplikace možnost snadno se spojit s těmi, kteří pomoc potřebují, a naopak lidé v nouzi mohou snadno poptat to, co jim usnadní tíživou situaci,“ uvádějí zakladatelky charitativní organizace Fandi mámám, která aplikaci spravuje.

Webová stránka i mobilní aplikace jsou určeny pro potřebné i ty, kteří chtějí pomáhat. Uživatelé si na přehledné mapě jednoduše zobrazí, kdo v okolí aktuálně potřebuje pomoci. Vytvořením příspěvku pak může materiální pomoc sám poptat nebo nabídnout. Projekt má za cíl ulehčit situaci samoživitelům, seniorům, sociálně slabým i organizacím, které s lidmi v nouzi pracují. Užitečné věci pak mohou darovat jednotlivci i firmy. Vítané jsou zachovalé použité věci i zcela nové zboží. Díky lokálnosti a přímému propojení dárce s žadatelem je celý proces transparentní a dárce přesně ví, komu a jak pomáhá.

Související články

Zaručeně zlepší den

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…