Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hygge podzim: Tipy pro šťastné chvíle pohody

Ilustrační foto: Depositphotos

Čas podzimu s sebou přináší zklidnění. Trávíme více času uvnitř ve svých domovech, noci se prodlužují a dny zkracují. Není tak divu, že po prosluněném létě se můžeme na podzim cítit smutní a mít špatnou náladu. Ale i podzim má co nabídnout. Užijte si atmosféru tohoto sychravého ročního období díky naším hygge tipům, které vám pomohou najít to hezké v každém dni.

Hygge je dánský přístup k životu, který mluví o nalézání radosti i v maličkostech a vytváření pohodové a příjemné atmosféry. Budete-li žít podle stylu hygge, můžete si užít krásný podzim a v každém momentu nacházet něco krásného. Dánové se pravidelně umísťují mezi nejšťastnější národy světa, tak proč se z jejich filozofie trochu nepoučit?

Věnujte se na podzim následujícím aktivitám, vyzkoušejte naše tipy a nezapomínejte na to, že důležité je především to, jak se cítíte. Zůstávejte v přítomnosti a užívejte si vůně, chutě i příjemnou melodii smíchu.

Sbírání hub a kaštanů

Jestli mají hygge aktivity něco společného, je to jejich obyčejnost. I když se již venku ochlazuje, můžete ještě podnikat spoustu aktivit v přírodě. Nejlépe chutná to, co si sami nasbíráte nebo vypěstujete. Není nad pocit, když se po deštivém ránu v lese na houbách vrátíte do tepla a jejich vůně se line z kuchyně. Stejně tak můžete vyrazit sbírat kaštany, děti z nich mohou vytvářet zvířátka, dospělí si zase mohou koupit jedl kaštany a upéct je v troubě.

Udělejte si útulnou domácí atmosféru

Podzimní večery nemusí být ponuré. Vytvořte si doma útulnou atmosféru pomocí svíček, tlumeného světla, dek, polštářků a horkého nápoje podle vlastní chutě. Vyzdobte si i okolí domu podzimními květinami, abyste už při příchodu vnímali něco hezkého. V teple domova si poté dopřejte trochu odpočinku u oblíbené knížky nebo s rodinou či přáteli.

Ilustrační foto: Depositphotos

Uspořádejte polévkobraní

Horký talíř dobré polévky dokáže člověku vykouzlit úsměv na tváři. Uspořádejte se svými příteli nebo rodinou soutěž o nejlepší polévku a střídejte se v jejich přípravě. Můžete naplánovat víc takových večerů nebo ochutnat různé polévky v menších porcích v jeden čas. Potěšíte tím nejen své chuťové pohárky, ale i ty, které máte rádi.

Dopřejte si šálek teplého nápoje

Ať už je to kakao, čaj, káva anebo horká čokoláda, teplý nápoj dokáže vždycky spolehlivě zajistit pohodu. Dopřávejte si ho na podzim každý den – jednak se zahřejte a jednak navodíte příjemné pocity odpočinku. U svého oblíbeného nápoje se zabalte do huňaté deky, pomalu usrkávejte a užívejte si výjimečnou podzimní chvíli.

Travte čas s lidmi, které máte rádi

Pocit štěstí a pohody sice můžete vytvořit s pomocí svíček, horké čokolády a chlupaté deky. Ty pravé radosti však prožíváme všichni společně. Myslete na to, že být v přítomnosti lidí, které máte rádi, je to nejkrásnější a nejhodnější, co můžete tento podzim prožít. Zavolejte přátelům, pozvěte je někam, zajděte spolu na něco sladkého a užívejte si vzájemné přítomnosti.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z knížky Hygge: Prostě šťastný způsob života od Meika Wikinga

Související články

Inspirace

3 jednoduché návyky, jak mít dobrou náladu

Společnost

Pět vánočních tradic, kterými si přivoláte štěstí do nového roku

Inspirace

Máte špatný den? Přinášíme tipy, jak si ho nakonec užít

Inspirace

5 moudrých rad stoiků, které vám pomohou ke štěstí

Zaručeně zlepší den

Nejstarší hebrejská bible zamíří do dražby

Muži by měli močit vsedě. Je to lepší, tvrdí vědci

Montpellier zavádí bezplatnou dopravu: Kde jinde v Evropě můžete cestovat zdarma?

Objev v Moravském krasu. Nachází se tam další dosud nepoznané stovky metrů chodeb a jeskyně

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…