Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hokej, les, kultura. Způsoby pomoci Ukrajincům jsou různé

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Ukrajina nemusí být jen synonymem pro neštěstí. Právě situace v této nedaleké zemi nás lidi spojuje a je vidět více dobra mezi námi než kdy dřív. Záleží jen na nás, jakou optiku si při sledování okolí zvolíme. Můžeme propadnout strachu a skepsi, nebo se natočit směrem k lásce. To však neznamená nastalou situaci ignorovat. Jaké novinky na poli dobra se v této oblasti udály v posledních dnech?

Hokejisté fandí Ukrajincům

Na Mezinárodní den žen, v úterý 8. března, se hrálo v pražské O2 aréně hokejové utkání hokejové extraligy mezi Kladnem a Spartou. Celá hala se zahalila do modré a žluté barvy na podporu Ukrajiny, která od konce února čelí ruské invazi. Diváci mohli krátce před začátkem zápasu na kostce sledovat záběry z války na Ukrajině, podbarvené písní Another Love od Toma Odella. Následovala emotivní zpověď ukrajinských sester Ljuby a Olgy, které spolu se třemi dětmi utekly před válkou za pomoci sportovního novináře Jana Denemarka.

To však nebylo všechno. Nechyběla pozvánka od obou kapitánů. „Válka na Ukrajině zasáhla nás všechny. Největším vítězstvím v dnešním utkání bude pomoc Ukrajině. Dneska přicházíme na led společně jako jeden tým,“ uvedl sparťanský útočník Michal Řepík. „Veškerá rivalita jde stranou. Víme, že spolu dokážeme nejvíc,“ zdůraznil kladenský hokejista Tomáš Plekanec. Silným momentem byl vzápětí nástup obou celků na hrací plochu, neboť hráči dokonale naplnili slova kapitánů. Ve stejný moment se z obou střídaček linuly na led dva zástupy, v nichž se na střídačku mísili hokejisté ve sparťanských a kladenských barvách. Stejně tak se postavili i na obě modré čáry a vyslechli hymny Česka a Ukrajiny.

Výtěžek ze vstupného na zápas hraný pod sloganem Rivalita stranou“ putoval ukrajinským rodinám a dětem, které utíkají před válkou a hledají azyl v Česku. 

Kulturou k podpoře Ukrajiny

Ukrajina nenechává chladnými ani umělce, kteří dělají, co umí nejlépe – herci vystupují, malíři draží svá díla, spisovatelé prodávají knihy a hudebníci hrají. To vše na podporu lidí zasažených válkou. Nejinak tomu bylo v případě benefičního koncertu, který uspořádal Český rozhlas v Dvořákově síni pražského Rudolfina. Výtěžek z koncertu zamíří organizaci Člověk v tísni na její sbírku SOS Ukrajina.

Vystoupení Symfonického orchestru a hornisty Radka Baboráka trvalo přes dvě hodiny. Pod taktovkou dirigenta Petra Popelky zahráli umělci třeba skladbu Elegie Valentyna Sylvestrova. Nejvýznamnější ukrajinský žijící skladatel ji napsal pro smyčcový orchestr. Program otevřela národní hymna obou států v podání Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu.

Zaměstnání v lesnictví

Ukrajinci hledající práci mohou nalézt uplatnění i v lesnictví. Lesy ČR kromě práce nabízí i ubytování. Nejen, že tento státní podnik zaslal na účet organizace Člověk v tísni jeden a půl milionu korun, poskytuje i další formy pomoci. „Můžeme okamžitě ubytovat stovku Ukrajinců. Nabízíme jim sezónní práci v oblasti ochrany lesa. Pomohou podle svých schopností,“ řekl vedoucí Lesů České republiky Jiří Groda. Další ubytovací kapacity podnik ještě hledá. Pracovníci Lesů ČR případné zájemce o práci zaškolí, poskytnou jim pracovní oblečení i potřebné vybavení.

O práci se tady mohou ucházet všichni Ukrajinci, kteří budou mít povolení od úřadu práce. Kontaktními osobami pro zaměstnávání ukrajinských uprchlíků jsou lesní správci a na lesních závodech ekonomičtí náměstci.

Ilustrační foto: Pixabay

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Českých novin, iRozhlas, Pražská drbna

Související články

Příroda a ekologie

Nezapomínáme ani na zvířecí mazlíčky z Ukrajiny. Jak je o ně postaráno?

Byznys

Práce pro lidi z Ukrajiny. Češi pomáhají uprchlíkům

Inspirace

Vstup zdarma pro uprchlíky. Tipy pro Ukrajince, kam vyrazit

Z domova

Jak se chovat k uprchlíkům z Ukrajiny?

Zaručeně zlepší den

Češi se v období pandemie a inflace častěji obrací na second-hand obchody

Ohroženým tygrům se daří. Jejich počet překvapil i ochránce přírody

Budiž světlo z Česka v Sydney

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…